čistě ze zvědavosti... Co je to BUMP??
"Život je jako metal... Je rychlý, tvrdý, ale přesto uvnitř krásný!" 7.9.2014 - Level 12 (Falmer) - Ocenění "Pisálek" & "Pravidelná docházka" 17.11.2014 - Level 25 (Dwarven ballista) - Ocenění "Jarl povídkářů" za rok 2014 7.4.2015 - Level 34 (Boethiah) - Ocenění "Hráč ve zdejších kobkách"
Mike napsal:
Jaké bumpování? To přeci není potřeba, když je předchozí příspěvek den starý...
To možná ne, ale tento projekt ještě není tak známý, aby sem každý nahlížel... Většina lidí zjišťuje proto novou biografii v aktuálních příspěvcích na úvodní straně .
Já vím, zní to deb*lně, ale potřebuju ještě 1 hlas, ať vím, na kom mám dělat...
Neznáš rčení: "Kdo si počká, ten se dočká" ?
Tak čekej až někdo bude hlasovat a nepiš nesmyslné a dva po sobě jdoucí příspěvky.
Děkuji za pochopení
Áha.. tak to pak jo..
"Život je jako metal... Je rychlý, tvrdý, ale přesto uvnitř krásný!" 7.9.2014 - Level 12 (Falmer) - Ocenění "Pisálek" & "Pravidelná docházka" 17.11.2014 - Level 25 (Dwarven ballista) - Ocenění "Jarl povídkářů" za rok 2014 7.4.2015 - Level 34 (Boethiah) - Ocenění "Hráč ve zdejších kobkách"
BUMP má opodstatnění na 4chanu, ne tady. Pokud hlasování skončí nerozhodně, počkej si a případně napiš obě biografie - aspoň máš na dva díly vystaráno. BUMP na tomto fóru považuji za SPAM a podle toho s takovými příspěvky hodlám nakládat. Chápu tvou snahu oživit své téma, ale takhle se to tu nedělá a nevím, proč by se to mělo zavádět.
Koukni na Ligova Amonia, na tamní hlasování a prodlevy a vezmi si z něj příklad
Oficiálně jsem Naga, Svatý Sudí, ale říkejte mi Naga
nagasadowcz napsal:
BUMP má opodstatnění na 4chanu, ne tady. Pokud hlasování skončí nerozhodně, počkej si a případně napiš obě biografie - aspoň máš na dva díly vystaráno. BUMP na tomto fóru považuji za SPAM a podle toho s takovými příspěvky hodlám nakládat. Chápu tvou snahu oživit své téma, ale takhle se to tu nedělá a nevím, proč by se to mělo zavádět.
Koukni na Ligova Amonia, na tamní hlasování a prodlevy a vezmi si z něj příklad
OK, já jsem se vyjádřil. Slovo **** už tu odemne nepřečteš.
Ale to je jedno. Tím pádem UKONČUJI HLASOVÁNÍ a všem, které jsem popřípadě poškodil, upřímně omlouvám.
Příště tedy bude Morrowindská královna Barenziah a Gauldur se syny.
Jen tak ze zajímavosti se Vás zeptám: S kterým synem Gauldura jste se poprvé setkali ve Skyrimu... Já s Jyrikem Gauldursonem v Saarthalu v questu pro Ledohradskou univerzitu. (popřípadně napište, jestli jste se ještě setkali s ostatními Gauldursony a s jejich otcem)
Upravil/a MightRider dne 26.10.2014 11:37
Poprvé v Geirmundově Síni.. Si nevzpomenu na jméno..
"Život je jako metal... Je rychlý, tvrdý, ale přesto uvnitř krásný!" 7.9.2014 - Level 12 (Falmer) - Ocenění "Pisálek" & "Pravidelná docházka" 17.11.2014 - Level 25 (Dwarven ballista) - Ocenění "Jarl povídkářů" za rok 2014 7.4.2015 - Level 34 (Boethiah) - Ocenění "Hráč ve zdejších kobkách"
A zase je tu po dlouhé době další biografie. Velmi se omlouvám za to, že jsem si neudělal na psaní chvilku a nedivil bych se, kdyby mnozí neměli chuť dále biografie číst.
V tomto díle se podíváme na královnu Barenzii, velmi známou postavu celého Tamrielu, soucitnou a schopnou panovnici.
Doporučuji přečíst pětidílnou knižní sérii Skutečná Barenziah.
Hlasování probíhat nebude, jelikož je tento životopis jeden ze dvou, na které byly zvoleny v minulém hlasování.
Budu také rád za další návrhy, protože já sám všechny postavy Tamrielu neznám .
Narodila se roku 893 2. věku. Za svůj život prožila mnoho dobrodružství a špatných situací a ještě dlouho bude uznávána jako jedna z velmi dobrých a schopných královen Žalovína.
Otec a Matka: krála a královna Žlovína (dnes znám jako Almalexie), jména nejsou známa
Manžel: Symmachus
Děti: Helseth, Morgiah, Dralsi
Vnučka: Karliah
Podrobný životopis
Od dětství po pubertu
Barenziah se narodila 3 roky před koncem druhého věku roku 893 v Žalovínském království. V raném dětství ale byly její rodiče zabiti, když bránili Žalovín před Tiberem Septimem a ona byla dána do péče Svenu Advinsonovi, kterému za služby v Tiberově armádě bylo uděleno město Darkmoor v centru Skyrimu. Jeho žena, Inga, ji vychovávala jako vlastní. Již od dětství se z ní snažili udělat ženu hodnou Morrowindského trůnu. Barenziah měla nadání pro mnoho věcí, chtěla se učit i boj z blízka, ale to jí nechtěli její adoptivní rodiče dovolit. Mohla tedy trénovat jen s lukem, ale i tak po tajnu cvičila boj z blízka.. V Barenziiných 16 letech se ale stala nečekaná událost. Jeden nordský sedlák Slámek, který Barenzii miloval, jí nalhal, že Sven a Inga ji chtějí kvůli její černé kůži prodat do Hammerfelského Rihadu jako konkubínu (souložnici). Utekla s ním proto do Bílého Průsmyku, kde se připojili ke karavaně a odcestovali do Riftenu. Tam se na delší dobu zabydleli a připravovali na přechod hranic.
Splnění snu
V Riftenu se Brenziah seznámila s Therrisem, vysoce postaveným zlodějem v Riftenském cechu zlodějů a s Nordkou Katishou. V Riftenu si žili vcelku dobře, až se to jednou zvrtlo. Bohužel se zde rozchází zdroje. V knize Skutečná Barenziah se mluví o tom, jak jim plán nevyšel a Barenziah se tehdy setkala se Symmachem, jejím budoucím manželem. Kniha Životopis královny Barenziah mluví o tom, jak se Barenzii plán Therrise nelíbil a proto ho udala Symmachovi sama. Tak či tak byl Therris popraven, Slámkovi vyříznut jazyk a Barenziah se odjela učit královským povinnostem do Císařského města.
Románek s krvavým koncem
Cesta z Riftenu do Císařského města trvala několik týdnů, při níž ji doprovázel Symmachus. Při příjezdu navštívila nejprve své nové obydlí a pak šli rovnou k císaři. Tiber Septim nebyl podle Barenziiných představ. Představovala si šedého, zatuchlého a možná i krutého, mocí a pýchou ovlivněného císaře. Jenže Generál Talos byl přesný opak. Byl zdvořilý, dobrotivý a měl ambice, které by pomohly tamrielskému lidu. Barenziah se tehdy poprvé zamilovala (ano, na rozdíl od Slámky to byla opravdová láska). Dny plynuly, Barenziah se učila svým povinnostem a více se seznamovala se svou oblíbenou magií. Čím víc se setkávala s Tiberem v zahradách a povídávala si s ním, tím víc se milovali, až jednoho dne Talos projevil svou lásku. Začal tedy milenecký vztah plný lásky, o kterém vědělo celé město. Barenziina komorná Drelliana jí ale radila, že by to nemuselo mít dobrý konec, až bude na Žalovínském trůně ona a Tiber zemře. Předpokládala, že si tím Pelagia I., Tiberova syna, znepřátelí. Ale předpokládala špatně. Pelagius ji bral jako svou sestru.
Tento román bohužel skončil nehezky. Barenziah otěhotněla a Talos si nemohl dovolit dalšího potomka. Nechal tedy Barenzii potratit. Stýkali se spolu nadále, ale ne jako milenci, ale jako dva spřátelení panovníci. Brzy po potratu nechal Symmachus Barenzii předčasně odvézt do Žalovína, kde měla začít Barenziina kariéra.
Žalovínská krádež
Po přijetí do Žalovína byla Barenziah oslavována. Později také korunována podle starých i nových zvyků (zvyky z Morrowindu a zvyky z Císařství). Když Tiber Septim zemřel, vdala se Barenziah za Symmacha. Dlouhá léta se poté snažili o dítě. Ale dunmerky mají mnohdy veliký problém otěhotnět a navíc byla Barenziah po potratu. I přes jejich smůlu v potomstvu se jim ale dařilo v politice. Barenziah byla oblíbená za prosazování starých zvyků, Symmachus už tak ne, jelikož se snažil prosadit i říšské zvyky.
Žalovín za její vlády vzkvétal, občané byli spokojení, měli své pozemky, jídlo a dobrou životní úroveň. Jenomže Barenzii stále vadilo to, že na světě nemá potomka. Věděla, že má čas, elfové se mohou dožít tisíců let, jelikož jejich tělo skoro nestárne.
Náladu jí začal zlepšovat Jagar Tharn, známý hlavně jako Slavík. Byl to bard, který královně pěl o hrdinských skutcích a podporoval ji.
Bohužel jí napovídal legendu o pradávné válce s Nordy ze Skyrimu, kdy král Edward a král Moraelyn s jejich Družiníky vybojovali vítězství. Díky Rohu vyvolávání prý osvobodili Vysokou skálu, kterou podle všeho okupovali Nordi. Historie a příběhy ale hovořili rozdílně, podle jedné strany se Roh vyvolávání ztratil v jeskyních Daggerfallu, podle druhé je zase schován pod Žalovínem. Samozřejmě ta druhá byla pravdivá. Slavík Barenzii zlákal, díky jejímu postu královny mohli projít doly a dostat se až k prastaré svatyni. Slavík měl i krev dávno zapomenutého morrowindského šlechtického rodu Ra´athim, rodu, ze kterého pocházel i král Moraelyn, kdysi král Ebonhartu. Podle pověsti dal Moraelyn Roh vyvolávání střežit bohovi Ephenovi a znovu si ho vzít zpět směl jen člověk s krvi klanu Ra´athim. A tak Slavík otevřel hrobku, ale místo Rohu tam byla Hůl chaosu, což Barenzii velmi udivilo. Chvíli poté tam dorazil Symmachus, jenže už bylo pozdě. Slavík se jim teleportoval před očima.
Později Symmachus vysvětlil Barenzii, že Roh ještě za života Tibera Septima vyměnil, roh si vzal právě sám první císař třetí Říše a místo Rohu tam byla dána Hůl chaosu.
Tou dobou ale následovaly i dobré zprávy. Barenziah konečně počala první dítě. Byl to syn, pozdější král Žalovína Hlaalu Helseth. O 8 let později na svět přišla dcera Morgiah, jenž se jmenovala po Symmachově matce.
Obnova
Po krádeži začal ztrácet císař důvěru v Symmacha a Barenzii. Začal udělovat veliké daně a pokuty Žalovínu a poslal tam svého velemága, Jagara Tharna. Jelikož byly nároky (tedy daně atd.) obrovské, začala se morálka poddaných snižovat. Symmachus věděl, že Barenzie je výborný diplomat a vyjednavač, navíc kvůli narůstajícímu nebezpečí, poslal ji a děti do Císařského města k Urielu Septimovi VII požádat o snížení požadavků.
Během svého pobytu byla Barenziah dlouho odmítána, až jednoho dne císař povolil audienci. Barenzie díky svému magickému nadání a imaginárnímu Alexovi z Urielova dětství poznala, že Uriel Septim je nyní v jiné dimenzi a v jeho těle přetrvává Slavík, tedy Jagar Tharn. Téhož dne se také dozvěděla, že císařská stráž zradila Symmacha a ten padl a také, že král Eadwyre téže podezřívá Slavíka pro vtělení do císaře.
A tak zosnovali plán. Díky lásce, kterou dříve Barenziah chovala ke Slavíkovi, se stala jeho milencem. V císařských kobkách uvězněn Šampión, který byl zvolen Riou Salimane (dřívější učednice Jagara Tharna, kterou on sám zabil), aby našel hůl a Slavíka eliminoval. Barenziah měla za úkol zjistit, kde se hůl skrývá a taky Šampióna osvobodit.
Pátrání ji dovedlo k tomu, že Slavík hůl „rozložil“ na 8 kousků a ukryl je po Tamrielu. Později získala i klíč, podplatila stráže, osvobodila Šampióna a odjela s Eadwyrem do Wayrestu (Útěcha). Eadwyrova panství. Zde se s Eadwyrem oženila a vychovala s ním dceru Dralsi, jež byla téže dcera Jagara Tharna.
Po Eadwyrově smrti se vrátila s Helsethem zpět do Žalovína, kde Helseth měl právo na trůn.
Šampión ve svém úkolu samozřejmě uspěl a tomuto temnému období (vtělení Slavíka do Uriela Septima VII. až po Slavíkovu smrt) se říká Obnova.
Stručný životopis
Narodila se Žalovínskému královskému páru a byla velice oslavována, jelikož se o ni pár velmi snažil. V jejích pěti letech odjeli její rodiče chránit Žalovín před Tiberem Septimem. Tam také byli poraženi a v bitvě zemřeli. Barenziah ptoto byla poslána do Darkmooru, kde vyrůstala pod dohledem Svena Advinsona a jeho ženy Ingy. Poté byla obelstěna sedlákem Slámkou a z Darkmooru utekla. Společně cestovali přes Skyrim a usídlili se v Riftenu, kde se díky románu s khajiitem Therrisem přidala k cehcu zlodějů. Později ji tam našel generál Symmachus, Therrise nechal popravit a Slámkovi vyříznout jazyk. Pak byla odvezena do Císařského města, kde se učila povinnostem a zažila další románek s Tiberem Septimem. Ten skončil potratem a Barenziah předčasně odjela do Žalovína, kde se později oženila se Symmachem. Za jejich vlády Žalovín zkvétal, ale taky se objevily i krizové siutace, jako hladomor a války. Po nějaké době do Žalovína přijel Slavík, který Barenzii očaroval iluzemi a legendami, využil její moci a zmocnil se Hole chaosu. Krátce po těchto událostech Barenziah porodila syna Helsetha a o osm let později dceru Morgiah. Kvůli odcizení Hole chaosu ztratilii důvěru u Uriela Septima a ten jim začal zvyšovat pokuty. Dohlížet na situaci měl císařův velemág Jagar Tarn. Když se začala situace v Žalovíně zhoršovat, poslal Symmachus Barenzii do Císařského města požádata císaře o snížení pokut. Tam ale Barenziah zjistila, že je v císaři vtělen Slavík tedy Jagar Tharn a společně s bretonským králem Eadwyrem z Wayrestu začala osnovat plán na poražení Slavíka. V té době také zemřel Symmachus kvůli vypuklé vzpouře v Žalovíně.
Pověřeným člověkem pro zničení Jagara Tharna byl takzvaný Šampión, kterého zvolila před svou smrtí Ria Silmane, Slavíkova učednice. Měl najít Hůl chaosu a v tom mu pomohla Barenziah. Také mu pomohla v útěku z vězení pod Císařským městem, do kterého byl vsazen nejspíše po Riině smrti.
Po dokončené spolupráci spolu Eadwyre a Barenziah odjeli do Wayrestu (Útěcha) ve Vysokoskalí. Tam se vzali a Baenziah s Eadwyrem vládla do jeho smrti. Potom odjela se synem Helsethem zpět do Žalovína vzít si to, co jim patří. Za pobytu ve Wayrestu se jí narodila dcera Dralsi.
Zajímavosti
1. V plnění hlavní questové linie cechu zlodějů se můžeme setkat s Karliah, dcerou Dralsi a tím pádem vnučkou Barenziah
2. S Barenziah se můžete setkat v TES II: Daggerfall (doba, kdy vládla společně s Eadwyrem Wayrestu) a v TES III: Morrowind DLC Tribunal (kdy se vrátila se svým synem do Žalovína)
3. V TES I: Arena se vžijete do role Šampióna a budete tím, kdo má najít všech 8 kusů hole a Slavíka zničit
4. Za dob života Uriela Septima VII. se odehrávají 4 díly TES (Arena, Daggerfall, Morrowind, Oblivion). Setkat se s ním můžete v TES IV: Oblivion krátce před jeho smrtí.
5. zajímavost obsahuje spoilery ohledně TES III: Morrowind
6. V příběhu je zmínka o hradu Darkmoor uprostřed Skyrimu. Nadšenci TES: Lore a čtenáři knih z TES se shodují, že by to mohla být Pevnost Greymoor, tedy pevnost Šedoblat v državě Bílý průsmyk.
7. Morgiah se vdala za krále Kagroodila z Firsthold na Letních ostrovech
8. V TES V: Skyrim hledáte 24 barenziiných kamenů na zhotovení Barenziiny koruny.
Obrázky
Barenziah
Jagar Tharn
Helseth
Morgiah
Král Eadwyre
Císař Uriel Septim VII
Spojitosti ve Skyrimu:
Karliah
Knihy: Skutečná Barenziah (5 dílů)
Životopis královny Barenziah (3 díly)
Na kameni kámen (úkol)
Líbilo se mi zpracování i obrázky, do teď jsem neměl tušení, jak vypadá Barenziah...
Možná jsi taky mohl napsat do zajímavostí, že ve Skyrimu hledáš její kameny (Barenziininy kameny + koruna).
Ale jinak, pěkně provedené Líbí se mi a těším se na další...
"Život je jako metal... Je rychlý, tvrdý, ale přesto uvnitř krásný!" 7.9.2014 - Level 12 (Falmer) - Ocenění "Pisálek" & "Pravidelná docházka" 17.11.2014 - Level 25 (Dwarven ballista) - Ocenění "Jarl povídkářů" za rok 2014 7.4.2015 - Level 34 (Boethiah) - Ocenění "Hráč ve zdejších kobkách"
Jak to vypadá s dalším dílem?
"Život je jako metal... Je rychlý, tvrdý, ale přesto uvnitř krásný!" 7.9.2014 - Level 12 (Falmer) - Ocenění "Pisálek" & "Pravidelná docházka" 17.11.2014 - Level 25 (Dwarven ballista) - Ocenění "Jarl povídkářů" za rok 2014 7.4.2015 - Level 34 (Boethiah) - Ocenění "Hráč ve zdejších kobkách"
Jen doplním, že s Urielem se hráč setká taktéž v Daggerfallu, jelikož je blízkým přítelem tohoto císaře. A název "Slavík" se víceméně ve spojení s Jagar Tharnem nepoužívá, protože není jisté, zdali to vůbec byl on - mohl to být Drayven Indoril nebo Tharn v přestrojení.
Taky bych přidal pár zajímavostí a domněnek.
Když už jsi tam přidával obrázky Uriela, je vtipné, že v Aréně má vcelku důstojné vlasy, v Daggerfallu je plešatý a v Oblivionu mu ta pleška záhadně obrazila
Taky se mezi některými řadami spekuluje, že Martin Septim je synem Mynisery - královny Daggerfallu. Jelikož v Daggerfallu vás Uriel poprosí o to, abyste našli a zlikvidovali dopis osobní hodnoty, jenž poslal této královně.
Zdravím všechny a přicházím s dalším článkem. Dnes se podíváme na legendu o Gauldurovi a jeho třech proradných synech. Životopis je tentokrát psán trochu jinak, tak snad si ho užijete.
Jelikož už to zde skoro nikdo nečte, hlasování budou jen dvě. Navíc teď dokončím osobnosti Třetího a Čtvrtého věku a pak budu postupně sestupovat.
Samozřejmě zase platí, že můžete navrhnout různé postavy a taky připisovat zajímavosti, pokud nějaké znáte. Za všechno budu rád. Je důležité, aby fanoušci TES věděli něco o TES: Lore.
Kdo tedy bude příště?
a) předposlední septimovský císař Uriel VII.
b) zlý čaroděj Jagar Tharn
"Za podlé zločiny proti Říši a svému pánu byls odsouzen.
Nechť tvé jméno a tvé činy navždy zmizí v dálce.
A tvůj duch do věčné samoty naší pečetí budiž zapuzen."
- text Formulky uvěznění
Jak jste již viděli z tří formulek, Jyrik, Mikrul a Sigdis Gauldursonovi byli podlí vrazi. Jejich válka přivodila smrt mnoha lidem. A proč? Poslechněme si, co praví legenda:
"Legenda tvrdí, že na začátku prvního věku žil byl mocný čaroděj jménem Gauldur. Byl moudrý a spravedlivý a dobře jej znali u soudních dvorců krále Haralda i skyrimských jarlů a lidé i Merové jej žádali o radu a pomoc. A potom byl zavražděn. Někdo říkal, že ho zabil jeden z jeho synů, jiný zas že rozkaz vzešel od krále Haralda, který žárlil na čarodějovu moc. Ale Gauldurovi tři synové uprchli, pronásledováni kumpanií Haraldových nejlepších vojáků a pánem Geirmundem, královým osobním bojovým mágem. Následoval veliký hon z divočiny Povodí, až na mrazivý sever. Jeden z bratrů prý skonal v rozvalinách Folgunthuru na úpatí Samoty a zbylí dva byli uštváni brzy po něm. Když bylo dokonáno, rozkázal král Harald zničit všechny stopy po jejich vraždě a Gauldurovo jméno a činy byly vymazány z dějin."
- Ztracené pověsti od Talsgara Staršího, ledohradského archiváře
A kdo byl vlastně Gauldur?
Byl to mocný bretonský mág velmistrovsky znalý ničivé magie. Žil, jak s oblibou tvrdí prameny, na začátku První éry. První éra ale má 2920 let. Jako začátek můžeme tedy brát prvních 300 let. Naštěstí se nám prameny zmiňují alespoň o velekráli Haraldovi. Ten se narodil 113. roku První éry. Jeho vláda začala 140. roku První éry a zemřel 221. roku První éry, s čímž skončila jeho vláda. Ano, nešálí vás zrak. Žil 108 let, z nichž 81 vládl. Dost neobvyklé na Norda, že ano? Vraťme se ale ke Gauldurovi. Gauldur se stal velmi mocným, bohatým, ctěným a téže byl vskutku moudrý. Téměř každý významný muž té doby si ke Gauldurovi, jakožto Arcimágovi Větrného Žlebu, chodil pro rady. Člověk, Mer, kdokoliv. Gauldura znali po celém Severu.
Měl tři syny. Jyrika, Mikrula a Sigdise. Ti ale na rozdíl od svého otce žili jen v jeho stínu. A zde se představuje jedna z vrozených lidských chorob. Závist. Chamtivost. Tři synové nemohli přijít na to, proč jejich otce tak uznávají, ale je ne. Až nakonec nejstarší z nich, Jyrik, objevil hlavní moc Gauldura. Jeho amulet, který nikdy nesundal. Oslepení závistí a omámení touhou po moci chladnokrevně svého otce zavraždili. Rozdělili si jeho věci, obzvláště pak amulet. Každý z amuletu dostal jednu třetinovou část. Jyrik, jenž nejlépe ovládal magii, si vzal třetinu amuletu posilující magii. Sigdis, mladší bratr Jyrika, starší bratr Mikrula, si vzal část amuletu, jenž posiluje obratnost a bojová umění. Jelikož to uměl výborně s lukem, hodilo se mu i Gauldurův luk. A nakonec, nejmladší z bratrů, Mikrul, si vzal část amuletu posilující vitalitu a nezranitelnost. Mikrul byl tvrdý a uměl se nejlépe ohánět. Proto si zamluvil i otcův meč.
Bratři začali terorizovat nordské vesnice. Mezitím byl ve Větrném Žlebu jmenován nový Arcimág, Geirmund. Čas plynul a teror zrádné trojice narostl do takových rozměrů, že rozzuřený velekrál Harald nechal sestavit skupinu bojových mágů, vedenou právě Geirmundem. Začal tak hon na vrahy. Nejprve byla svedena velkolepá magická bitva, kterou bratři prohráli a byli nuceni se rozdělit.
Mikrul utekl do Folgunthuru, starobylé hrobky na úpatí Samoty. Tam vedl Geirmund třídenní boj, ale zabít Mikrula se nepovedlo. Společně se svými otroky, které si Mikrul tak rád podmaňoval, tam byl pohřben zaživa a jeho síň byla zapečetěna starými pevnými nordskými rébusovými dveřmi se slonovinovým spárem sloužícím jako klíč.
Jyrik utekl do tehdy už zbořeného Saarthalu. Geirmund ho tam se svou kompanií pronásledoval. Na Jyrikovu magii živlů ale nestačil a málem zemřel. Naštěstí Jyrika oslabil a tak si s ním poradili ostatní mágové. Skončil tedy uvězněn v hlubinách Saarthalu.
Geirmund se nějakým způsobem vzpamatoval a mířil do Ivarova dvora dopadnout posledního z bratrů, Sigdise. Ten byl vychytralý a věděl, že když Geirmunda vyzve na čestný souboj jeden proti jednomu, neodmítne. Nakonec tedy Geirmund zemřel, ale Sigdise vzal sebou.
Jelikož velekrál Harald velmi obdivoval Geirmundovu kuráž, nechal na památku tohoto hrdiny vystavit hrobku nesoucí jeho jméno, Geirmundovu síň, ve které byl pochován jak sám čaroděj, tak i Sigdis, kterého měl Geirmund po smrti hlídat.
- Geirmundův epitaf v jeho síni
Harald nechal ihned po skončení událostí vymazat Gauldura z dějin. Všechny písemnosti, zprávy, sídla, majetek, pozůstatky, prostě všechno. Gauldura pohřbili do hrobky se jménem Potoční skála v Pláních. Tu zapečetili dvěma rébusovými dveřmi. První měly svůj vlastní spár nacházející se v Potoční skále společně se vzkazem odkazujícím na neštěstí napáchané kvůli Gauldurovým synům. Druhé byly kopií těch, které chránily Mikrula ve Folgunthuru. O těchto událostech nesměl nikdo ani ceknout pod záminkou trestu smrti. I tak to ale nezabránilo lidem předávat informace ústně, až se z pravdy stal příběh, z příběhu pověst a z pověsti legenda, v kterou už nikdo nevěřil. Tedy, kromě několika nejmenovaných dobrodruhů a dunmera Daynase Valena, který zahynul ve Folgunthuru. I jemu patří veliký dík za sesbírání úlomků historie.
A to je o Gauldurovi všechno. Ptám se vás. Našli jste Gauldurův amulet? Spojili jste ho? Pak si buďte jisti, že dokud ho nezamknete někde v trezoru a necháte si ho na výstavce, kdykoliv se může přikrást zloděj a ukrást ho. A s ním může zlo zase vypuknout!
Zajímavosti
1. Přestože je Gauldur Breton, jeho synové mají nordská jména.
2. Z Formulek uvěznění můžete vidět zmínky o Říši a v epitafu o Císařství. Jedná se o jeden a ten samý státní útvar. Ale není to jedno z cyrodiilských císařství (bylo Alessiánské, Remanovské a nynější Císařství, bohužel už ne Septimovské, ale Medeovské). Je to První Říše Nordů, která vznikla už na začátku osidlování Skyrimu. Tato Říše byla vždy a pouze vedena Ysgramorovými dědici. Skončíla posledním Ysgramorovým dědicem Borgasem. Poté začala Válka o následnictví mezi jarlem Olafem Jednookým a jarlem Hansem z Ledohradu.
3. Je možné, že už Geirmund a jeho kompanie věděla o Magnovu oku. Není to ale jisté. A proč? Saarthal byl první lidské město v Tamrielu, ale v Merethické éře byl za Noci slz vypleněn a vypálen elfskými vojsky. Ysgramor utekl a později přitáhl s legendární armádou pětiset družiníků, elfy vyhnal a Saarthal znovu postavil (znovu ho později zničili Sněžní eflové). Jaký byl důvod elfů? U skyrimských historiků panuje teorie, že pod Saarthalem byl nalezen nějaký magický artefakt. Elfové dostali chutě a zabrali si artefakt pro sebe (roku 4E 201 Ledohradská univerzita mágů objevuje Oko Magna v troskách Saarthalu. Něco na tom nejspíš bude.). Císařští zase sdílejí teorii, že se elfové báli rozšíření lidské kultury a tak udeřili ještě v zárodku.
4. Tato zajímavost se týká všeobecně i Skyrimu. Poukazuje na ní i obrázek "odměny od Gauldura". Nejen zde, ale i v mnoha jiných horbkách po Skyrimu ze všech ér nacházíme mince Septimovského císařství. Jak ale může být v hrobkách z První a Druhé éry mince s vyraženou hlavou Tibera Septima a nápisem odkazujícím, že je to platidlo v Septimovském Císařství? Že by glitch, nebo šeredně zanedbaná chyba od Bethesdy?
5. Pokud jste se o Gauldura zajímali, našli jste několikrát i "lord" Geirmund. Nenechte se mýlit. Ani v První éře šlechtický titul lord ve Skyrimu neexistoval. Lord je z angličtiny Pán. to by jsme mohli ve Skyrimu považovat jako vážený pán nebo ctěný pán. Ale nenechte se mýlit jinak. Ve Vysoké skále v současné době je šlechtický titul lord. Skyrim přesto není Vysoká skála.
Obrázky
Formulky uvěznění
Potoční skála
Gauldur
Pán Geirmund
Zdroje:
(pouze k životopisu, nikoliv k zajímavostem)
Ztracené pověsti - Talsgar starší, ledohradský archivář
Poznámky Daynase Valena
Deník Daynase Valena (v málo podstatné míře)
Gauldur - UESP wiki, elderscrolls wikia
Geirmund - UESP wiki, elderscrolls wikia
Zapomenuté legendy (úkol) - UESP wiki
První éra - UESP wiki
Spojitosti se Skyrimem:
Zapomenuté legendy (úkol)
Ztracené pověsti (knihy)
P. a D. Daynase Valena
Místa: Folgunthur, Saarthal, Geirmundova síň, Potoční skála
Předměty: Gauldrův meč, luk, náhrdelník, Jyrikova hůl apod.
Postavy: Jyrik, Sigdis a Mikrul Gauldursonovi (draugři)
Upravil/a MightRider dne 11.06.2015 15:28
Po dlooooouuhé době jsme se konečně dočkali! Tenhle životopis vypadá rozhodně jinak, než předchozí.. a čte se to velice dobře.. Vlastními slovy.. Super!
Jen.. takové drobné detaily, že někde zapomeneš čárku, že ti uteče písmeno (např. na posl. řádku "Posatvy", místo "Postavy" )..
Těším se na další životopis!
A jelikož bych rád věděl, jak vlastně celá sága TES začala, volím tedy možnost B ...
"Život je jako metal... Je rychlý, tvrdý, ale přesto uvnitř krásný!" 7.9.2014 - Level 12 (Falmer) - Ocenění "Pisálek" & "Pravidelná docházka" 17.11.2014 - Level 25 (Dwarven ballista) - Ocenění "Jarl povídkářů" za rok 2014 7.4.2015 - Level 34 (Boethiah) - Ocenění "Hráč ve zdejších kobkách"
Copyright
PHP-Fusion 2002-2012 Nick Jones. Released as free software without warranties GNU Affero GPL v3.
Grafika: Zarath, Kod:
SkyrimAdmin, Puvodni
theme: Stryker &
WhoCare, nahled puvodniho designu zde. Bez souhlasu autora je prisne zakazano z webu kopirovat text a obrazky.