Psát článek o náboženství v The Elder Scrolls by bylo neúměrně únavné a číst ho by bylo až otravné, jak je toto téma obsáhlé. A stejně by se s něčím novým nebo originálním snad ani nedalo přijít, protože vše, co je dáno, je už i někde psáno. A jelikož je aktuálně nejžhavějším tématem Skyrim, bude asi dobré podívat se na „výtažek informací“ o tom, co nás možná potká. Jednoduše udělat výkroj toho, co už o náboženství v TES (Skyrimu) známe:
(klikněte pro zvětšení)
Alduin (Požírač Světa): Alduin je skyrimská obměna Akatoshe a pouze povrchně se podobá svému protějšku v Osmi Božstvích. Například Alduinův přívlastek, 'Požírač Světa', pochází z mýtů zobrazujících jej jako strašnou pustošící ohnivou bouři, jež zničila předešlý svět aby mohl vzniknout tento. Nordi proto vidí tohoto boha času jako stvořitele a zároveň posla apokalypsy. Je tedy dobrý, ačkoli i děsivý. Není hlavním nordickým vůdcem pantheonu (ve skutečnosti pantheon vlastně žádného vůdce nemá).
Jhunal (Runový bůh): Nordický bůh pořádku. Když ho opustila přízeň zbytku pantheonu, stal se Julianem z Osmi božství. V moderní skyrimské mytologii se nevyskytuje.
Shor (Bůh Podsvětí): Nordická verze Lorkhana, jenž sympatizuje s lidmi od doby, co stvořil svět. Cizí bohové (např. Efští) se proti němu spikli a přivodili jeho porážku, zatracujíce jej do podsvětí. Atmoranské mýty jej zobrazují jako krvežíznivého krále válečníka, jenž vede Nordy k vítězství nad jejich Aldmerskými utiskovateli. Před svou zkázou byl Shor hlavní bůh; někdy též nazývaný Dětský Bůh (viz Orkey).
Ysmir (Drak Severu): Nordický aspekt Talose. Odolal síle hlasů Šedovousích dostatečně dlouho na to, aby vyslechl jejich proroctví. Později na něj mnoho Nordů nemohlo pohlédnout, aniž by viděli draka.
Hermaeus-Mora (Lesní muž): Daedra; starověký Atmoranský démon, též nazývaný Démonem znalostí, jenž kdysi téměř svedl Nordy, aby se stali Aldmery. Nejvíce Ysgramorských mýtů je o únicích před nástrahami starého Herma-Mory. Je možné, že stojí za původem kultu Morag Tong, ale není to jasné. Mezi jeho nepřátele patři Ebonarm a Vaermina. Den jeho vyvolání je 5. První setby (5th First Seed).
O první setbě:
Každým rokem lidé Tamrielu slaví První setbu symbolickým setím semen pro podzimní žně. Je to festival čerstvých začátků jak pro setbu, tak pro lidi. Sousedé urovnají své spory, jsou vydány rozsudky, zbavuje se zlozvyků, léčí se nemoci. Léčitelé v chrámech provozují po celý den bezplatnou nemocnici, aby vyléčili lidi z otrav, různých nemocí, paralýz a dalších špatností, které se v Tamrielu vyskytují.
Mauloch (Horský Prďola): Skřetí bůh Velothijských hor. Mauloch dělal dlouho problémy dědicům krále Haralda. Po své porážce v bitvě o Dračí Zeď 1E660 (čti roku 660 První Éry) utekl na východ. Říká se že jeho hněv naplnil oblohu sirnatou nenávistí, později tomu říkali "rok zimy v létě".
Dibella (Bohyně krásy): Aedra; oblíbená bohyně Osmi božství. V Cyrodiilu ji uctívá téměř tucet různých kultů, některé zasvěcené ženám, některé umělcům a estétům a jiné erotické inspiraci. Přitahuje také jedince, kteří mají rádi požitkářský životní styl.
Orkey (Dávný Permoník): Bůh vypůjčený od Nordů, jehož uctívání začalo snad během Aldmerské vlády v Atmoře. Nordi věří, že kdysi, než se objevil Orkey, žili tak dlouho jako elfové. Orkey je ale podvodem přiměl k ujednání, kvůli kterému pak byli vázáni "počtem zim". Kdysi, tvrdí legendy, měli Nordi kvůli Orkeyovu kouzlu život dlouhý jen šest let. Zjevil se Shor a neznámým způsobem odstranil prokletí, přenášeje většinu z něj na sousední Skřety.
Tsun: Zaniklý nordický bůh soudů proti nepřízni osudu. Zemřel při obraně Shora před cizími bohy.
Aedra: Téměř univerzální bohyně. Původně, v mýtických časech, byla bohyní plodnosti. Ve Skyrimu je Mara služka Kyne. V Říši je Bohyní Matkou. Někdy je spojována s Nirem 'Anuada' - ženským principem kosmu, který stojí za stvořením světa. V závislosti na náboženství je buď manželkou Akatoshe, nebo Lorkhana, nebo konkubína obou.
Stuhn (Bůh Výkupného): Nordický předchůdce Stendarra, bratr Tsuna, ochránce zemanů Shora. Stuhn byl božský válečník, který bojoval proti Aldmerskému pantheonu. Ukázal lidem, jak brát válečné zajatce a výhody z toho plynoucí.
Kyne (Polibek na Konec): Nordická bohyně Bouře, Vdova po Shorovi a laskavá bohyně válečníků. Je často nazývána Matkou Lidí. Její dcery učily první Nordy používat Thu'um, neboli Hlas Bouře.
Copyright
PHP-Fusion 2002-2012 Nick Jones. Released as free software without warranties GNU Affero GPL v3.
Grafika: Zarath, Kod:
SkyrimAdmin, Puvodni
theme: Stryker &
WhoCare, nahled puvodniho designu zde. Bez souhlasu autora je prisne zakazano z webu kopirovat text a obrazky.