Bestiář - Dwemerský stroj
Přidal/a Maiq the Liar dne 18. August 2016 22:59:52
Dwemerové, také nazýváni jako "trpaslíci" či "hlubinní elfové", byli velmi zvláštní rasou... narozdíl od ostatních Merů nevyznávali žádné bohy nebo nekonali rituály. Jejich hlavní motivací byla věda a logika, kterou nedokázal nikdo jiný pochopit. Pro své výzkumy či založení nových sídel ve skalách, vytvořili podivuhodné bytosti mnoha rozměrů. Avšak tyto kreatury nedýchaly, přesto však žily...

Po válce "Prvního sněmu" Dwemeři zmizeli beze stopy... nikdo nevěděl, kam se poděli, co se s nima stalo a zda zmizeli opravdu VŠICHNI z této rasy. Mnoho domněnek a teorií kolovalo mezi lidmi a kontinenty, až se z nich staly legendární báje a nerozluštitelné pověsti. Žádný důkaz o přežití se nenašel... namísto toho se našlo v jejich městech nedokončené projekty, unikátní zařízení... a hlavně jejich kovoví pomocníci, čekající, až se jejich páni vrátí.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Dwemeři vynalezli mnoho "strojů", které jim pomáhaly při výzkumech a dalších činnostech. Narozdíl od ostatních živých tvorů, jsou tyto bytosti celé z prapodivného dwemerského kovu, který nedokázal nikdo jiný vytvořit, než oni. Nedýchají, přesto žijí... Ti nižší mají v sobě kámen duší, který jim dodává energii ve formě páry a naopak ti vyšší mají v sobě "srdce" s velkou mocí.

Ve Skyrimu se vyskytují pouze v dwemerských ruinách nebo jako nehybné exempláře v muzeu Dwemerů v Markarthu. V přírodě však můžete najít pozůstatky, roztroušené v lesích či zasněžených horách, avšak zde se většinou vyskytují pochybná individua. Pokud se jako dobrodruh vydáte do trpasličích ruin, vězte, že víte, co děláte. Dwemerské stroje jsou ve skutečnosti velmi nebezpečné bytosti. Nejen, že útočí na vše, co se hýbe, ale také se mohou odkudkoli objevit, pomocí prapodivné sítě a spleti vodících rour. Navíc, v těchto ruinách je mnoho pastí, hádanek a dalších překvapení.

Jakmile si jich všimnete, nebo oni vás, očekávejte tuhý střet. Tyto bytosti jsou jednak silné a jednak mají mnoho odolností a dalších specifických vlastností, které jsou níže uvedeny.


NázevSchopnosti/Dovednosti
Dwemerské stroje
Odolnost proti mrazu (100%)
Odolnost proti jedu (100%)
Odolnost proti magii (25%)
Dýchání pod vodou
Obstojí proti řevu "Neutuchající síla"
Nelze paralyzovat či oživit
Nelze uvěznit duši
Nelze detekovat kouzly "Odhalení života" či "Najdi mrtvé"
(pouze řev "Aura šepotu" a upíří schopnost "Detekovat všechny kreatury")


V TES III: Morrowind jste mohli některé stroje spatřit dwemerských ruinách.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

"Trpasličí pavouk" je základní "bytostí", na kterou můžete narazit. Dá se považovat za VELMI přerostlého pavouka, akorát je celý z oranžového kovu. Tento kovový přítel byl často Dwemery používám pro drobné a rychlé práce, ke svým účelům používá jen své končetiny, na jejichž koncích jsou ostré bodce (díky tomu dělá dostatečný hluk).

Po spatření pavouka se jistě zasmějete, jak by tohle mohlo nějak uškodit, ale nenechte se zmýlit. Tento pavouk je možná drobný, avšak velmi rychlý a při krátké vzdálenosti po vás skočí. Jeho útoky nejsou často silné, zato mnohočetné. Navíc, jsou dva typy pavouků, na které lze narazit, ti první (lehčí) používají k boji pouze své končetiny. Ti druzí ovšem mají v sobě zabudovaný mechanismus, který jim umožňuje vystřelit blesky!

Zničit tyto pavouky není obtížné, jakmile se vám to povede, rozpadnou se na mnoho částí (jen zřídka zůstanou pohromadě). Ti "lepší" pavouci během skonání ještě explodují a zasáhnou všechno svými blesky! Z jejich pozůstatků můžete vytáhnout kousky jejich kovu, které se dá přetavit na dwemerský kov, dále můžete najít drahokamy, rudy, kameny duší a dokonce i trpasličí olej, který se dá použít jako přísada pro alchymii.

Některé pavouky lze najít i v ruinách na Solstheimu, však i tito mají stejné parametry, jako skyrimští. Dále s některými pavouky se lze střetnout během úkolu "Ztraceno v minulosti", zvláštní pavouk je "Aicantarův", kterého lze na krátkou dobu ovládat speciální tyčí, během úkolu "Hledání odpovědí" v dějové linii Cechu zlodějů. Také je lze mít jako společníky, avšak až po splnění úkolu "Kagrumezská výzva" (DB), či mohou být vyvoláni Éteriovou holí, po dokončení úkolu "Ztraceno v minulosti" (DG).NázevLevelZdravíManaStaminaDušeIDSchopnosti/Dovednosti
Zdeformovaný trpasličí pavouk (DG)
5
94
3
116
-
xx01534b
Zranění zredukováno na 0.5
Trpasličí pavouk - dělník
6
125
3
120
-
0010ec86
xx015349
xx00cfbb
Zranění zredukováno na 0.75
Trpasličí pavouk
12
175
3
160
-
00023a98
xx01534a
xx00cfbc
0007de80
Blesk
Posmrtná exploze
Aicantarův pavouk
12
175
3
160
-
0005cf36
Blesk
Posmrtná exploze
Trpasličí pavouk - strážce
16
225
3
200
-
0010ec87
xx01534c
Blesk
Posmrtná exploze
Extra zranění 1.5
Neoblomný trpasličí pavouk (DB)
6

(12)

[16]
125

(175)

[225]
3
120

(160)

[300]
-
xx031d94
Zranění zredukováno na 0.75

[(Blesk)]
[(Posmrtná exploze)]

[Extra zranění 1.5]


Další stroj, na kterého můžete narazit během průzkumu dwemerských ruin, je "Trpasličí koule" či pokud chcete "Trpasličí sféra". Ze začátku si jí ani nemusíte všimnout, malá neškodná kulička, ze které srčí trochu páry. Ale zas tak neškodná není, jak se zdá, tato koule vám bude dělat jistě potíže. Může vypadnout ze zdi, kde končí roura a vás tak překvapit. Jakmile vás tato koule spatří, okamžitě se rozloží do humanoidní výšky a rázem se před vámi objeví kovová postava, připravená bránit místo. Koule jí slouží k pohybu, má velmi štíhlou hruď, končetiny jsou zakončené ostrými čepeli a tvář zakryta přidělanou helmicí.

Bojovat s tímto protivníkem je obtížné, nejen, že jeho útoky jsou časté a silné, pokud se od něj dostatečně vzdálíte, čepel si změní v automatickou kuši a neváhá po vás střílet smrtelné šipky (ty nemůžete sebrat). Nevyplácí se utíkat, je dostatečně rychlý. Jeho velkou slabinou však zůstávají oheň a blesky, takže si nezapomeňte své zbraně očarovat nebo připravit kouzla s těmito živly.

Jakmile se je vám podaří porazit, můžete z nich vybrat kovový šrot, jenž se dá roztavit na cihličky dwemerského kovu, dále pak kameny duší, drahokamy, rudy, i trpasličí šipky (pokud máte nainstalovaný DLC: Dawnguard) a samozřejmě trpasličí olej, který se dá použít jako přísada pro alchymii.

Některé koule (sféry) lze najít i v ruinách na Solstheimu, však i tito mají stejné parametry, jako skyrimští. Dále s některými sférami se lze střetnout během úkolu "Ztraceno v minulosti". Také je lze mít jako společníky, avšak až po splnění úkolu "Kagrumezská výzva" (DB), či mohou být vyvoláni Éteriovou holí, po dokončení úkolu "Ztraceno v minulosti" (DG).
NázevLevelZdravíManaStaminaDušeIDSchopnosti/Dovednosti
Zdeformovaná trpasličí koule (DG)
7
141
0
134
-
xx015343
Zranění zredukováno na 0.35
Trpasličí koule
16
315
0
170
-
0010ec89
xx015348
xx00cfb8
Zranění zredukováno na 0.5
Trpasličí koule - strážce
24
453
0
262
-
00023a97
xx015344
xx00cfba
-
Mistrovská trpasličí koule
30
619
0
301
-
0010ec8e
xx015347
xx00cfba
Extra zranění 1.5
Vyztužená koule (DB)
16

(24)

[30]
315

(453)

[619]
0
170

(262)

[301]
-
xx026638
xx026637
Odolnost proti bleskům (99%)

Zranění zredukováno na 0.5

(-)

[Extra zranění 1.5]
Neoblomná trpasličí koule (DB)
16

(24)

[30]
315

(453)

[619]
0
170

(262)

[301]
-
xx031d95
Zranění zredukováno na 0.5

(-)

[Extra zranění 1.5]


Dalším typem těchto kreatur je "Trpasličí setník", na nějž určitě také narazíte. Toto je dwemeří mistrovské dílo, nikdo nemá tušení, jak mohli dokázat sestavit něco tak impozantního a přitom tak VELMI nebezpečného. Tento mohutný velikán bývá částo postaven mezi kovový rám, který ho neznámým způsobem "dobíjí". Jakmile je aktivován pákou nebo na něj někdo zaútočí, probudí se k životu.

Popsat tuto bytost nejde snadno... výška několik sáhů, váha snad několik tun, je pokryt celý kovem, velká kovová hlava s nehybnou mrazivou tváří a na končetinách přidělané kladivo se sekerou. Z těla mu vychází horká pára a když kráčí, je ho slyšet na několik desítek sáhů daleko. Narozdíl od ostatních předchůdců, nemá v sobě žádný kámen duší, ale jaké si "srdce", které mu dodává energii.

Bojovat s tímto velikánem je velmi náročné. Nemá žádné střelecké zbraně, ani nekouzlí, ovšem za to má mnoho bodů zdraví a příliš vysokou sílu. Jít na něj zblízka se tak rovná sebevraždě, kromě zbraní, které má na končetinách útočí ještě jedním zvláštním způsobem, a to horkou parou, kterou na vás vypustí, pokud jste od něj dostatečně blízko.

Vypadá velmi mocně a nepřemožitelně, ale dá se porazit. Síla je jeho silnou, ale zároveň i slabou stránkou, neboť sice se po vás ožene zbraní, ale než se zmátoří, můžete zaútočit, obzvlášť při vypouštění páry, jakmile ji totiž vypustí, stačí se vyhnout proudu a můžete buď utéct do bezpečí nebo ho obejít a udeřit, on se běhěm parního útoku za vámi neotočí. Další možnost máte se střelnými zbraněmi nebo kouzly z dostatečné vzdálenosti. Pokud vám dojdou síly, dá se mu utéct, ale moc neotálejte.

Jakmile se vám povede ho porazit, spadne na zem a vy z něj můžete vytáhnout poklad ve formě kusů kovu, šperků, zlata, rud, drahokamů, zvlášťních šípů, také hlavně jeho srdce. Zprvu si jistě řeknete, že nemá zas tak velkou cenu a jen by vám zabíralo místo v batohu, ale mýlíte se. Toto srdce lze později použít v daedrické kovárně, pro výrobu zvláštních předmětů - nahrazuje totiž daedří srdce.

Některé setníky lze najít i v ruinách na Solstheimu, však i tito mají stejné parametry, jako skyrimští.

NázevLevelZdravíManaStaminaDušeIDSchopnosti/Dovednosti
Trpasličí setník
24
653
15
292
-
0010f9b9
Parní útok
Zranění zredukováno na 0.75
Trpasličí setník - strážce
30
819
15
416
-
0010e753
Parní útok
Trpasličí setník - mistr
36
1000
15
540
-
00023a96
Parní útok
Extra zranění 1.5


Také můžete narazit na "Mistra kováře", objevujícího se POUZE během úkolu "Ztraceno v minulosti" (DG). Tento setník se nachází pouze v kovárně Etéria. Je odolný proti ohni (100%) a bleskům (25%), avšak slabý proti mrazu (-50%). Kromě svých zbraní útočí velmi silným ohnivým dechem a je celý obalen žhavým magmatem (funguje jako kouzlo "Ohnivý plášť").
NázevLevelZdravíManaStaminaDušeIDSchopnosti/Dovednosti
Mistr kovář (DG)
24

(30)

[PC×1(36-60)]
853

(1019)

[750+(PC-1)×11]
15

(215)

[265]
292

(416)

[400+(PC-1)×4]
-
xx015401
Zranění zredukováno na 0.75

(-)

[Extra zranění 1.5]


Posledním typem dwemerských strojů jsou "Trpasličí balisty", které lze spatřit pouze v dwemerských ruinách na Solstheimu. Jak už sám o sobě název napovídá, jedná se o střelecké stroje, a hned si jistě řeknete, že nejsou nic složitého... OMYL. Dwemeři dokázali záhadným způsobem zkonstruovat samohybný stroj, který dokázal usmrtit své nepřátele jedinou ranou! Jejich šipky jsou natolik silné, že prorazí jakoukoli zbroj (jedná se o schopnost "Proražení", kdy se hráč na několik vteřin zastaví a "oklepává se". Stejný efekt mají např. obři, když se jim nepovede zasáhout kyjem svůj cíl, nebo pokud použije někdo štít k výpadu.).

Balisti jsou velmi přesní a také velmi nebezpeční. Není proto divu, že je Dwemeři umisťovali na velmi důležitá místa ve svých městech a pevnostech. Pokud se vám je podaří zneškodnit, můžete z nich vybrat šipky, šrot, který se dá přetavit na cihličky dwemerského kovu, trpasličí olej, jež se dá použít jako přísada pro alchymii a také kameny duší.


NázevLevelZdravíManaStaminaDušeIDSchopnosti/Dovednosti
Trpasličí balista (DB)
20
409
0
186
-
xx033250
Proražení
Zranění zredukováno na 0.75
Strážce trpasličí balisty (DB)
28
530
0
218
-
xx033251
Proražení
Mistrovská trpasličí balista (DB)
33
700
0
238
-
xx033252
Proražení
Extra zranění 1.5