„V duchu devítky“ - zde je devět věcí, které byste mohli, ale nemuseli vědět o devítce
1. Původně nešlo o Devítku, nýbrž o Osmičku: osm Aeder bývalo za starých dob. Toto číslo vzrostlo na devět až po smrti Tibera Septima, který byl poté uznán za boha a je od té doby znám jako Talos. Z tohoto důvodu některé náboženské sekty dosud odkazují na uznávanou Devítku jako na "Osm a jedna".
2. V druhé hře ze série, Daggerfallu, se kult skládal z osmi bohů. Ve chvíli, kdy jsme se ocitli v Morrowindu (třetím pokračování), byl Talos bez vysvětlení přidán do pantheonu.
3. Uctívání božstev bylo zavedeno Alessiou, zakladatelkou Cyrodiilské říše. Poté co Alessiiny armády porazily Ayleidy v 1. éře, byla natolik moudrá, aby si uvědomila, že žádný společný Bůh pevně nespojí národy nové říše, a tak představila pantheon bohů z různých ras a kultur, které pak pomohly ve vzpouře proti Ayleidům.
4. Těch osm Aeder, které byly vybrány Alessiou se údajně nejvíce podílelo na stvoření světa (Mundu). Věří se, že hvězdy, které jsou vidět na noční obloze Tamrielu jsou zjeveními, projevy Aeder.
5. Navzdory tomu, že je Oltář Devítky velmi rozšířen, její uctívání není po celém Tamrielu rozšířené úplně. Zejména dunmeři odmítají uctívání božstev. Pravděpodobně si vzpomenete na Morrowind, kde převládajícím náboženstvím byl "Tribunal Temple" uctívající tři Bohy – Sotha Sil, Almalexiu a hlavně Viveca.
6. Každý z Devítky (kromě Kynareth) má kapli věnovanou svému uctívání v jednom z měst Cyrodiilu. Tak například: kaple Mary je v Bravilu, kaple Zenithara najdeme v Leyawiinu atd. Každý bůh má po Cyrodiilu roztroušených také pár svatyň.
7. Alduin - důležitá osoba ve Skyrimu - je severská verze Akatoshe, ale podobá se mu pouze povrchně. Pro Nordy je Alduin "Požírač světa", divoký a hladový drak, který chce zkonzumovat vše, co mu stojí v cestě - tedy i Nordy. Proto Nordi v Alduinovi vidí posla apokalypsy.
8. Zbožní Nordi se příchodu Alduina obávají a nectí ho. Pohlížejí na kulty uctívačů Alduina (podle tradice jsou to především Altmeři) jako na zvrhlíky. Vývojáři by se mohly také zabývat tímto faktorem v nějakých questech ve hře…
9. Datadisk Knights of the Nine pro Oblivion umožnil připojit se ke kultu Devítky. Poté, co navštívíte svatyně je možné, že povýšíte z pozice pouhého poutníka a budete přijímat uzdravení a požehnání a získáte přístup k oblastem, které nebyly před tím k dispozici.
Tentokrát jsem měla i dostatek času, aby byl k videu i překlad (na rozdíl od minule) a také si mohla trochu pohrát ve Photoshopu. (obrázek se po dvojkliku zobrazí ve větším formátu):
Akatosh je hlavní bůh z Devíti Božství (zavrženého náboženského kultu Cyrodiilu a provincií) a jedno ze dvou božstev, které najdete ve všech tamrielských náboženstvích (dalším je Lorkhan). Je obecně považován za prvního boha stvořeného na počátku: po jeho vzniku našli další bohové jednodušší způsob, jak se objevit v různých světech. Je to hlavní bůh Cyrodiilské říše,který symbolizuje vlastnosti jako je vytrvalost, nepřemožitelnost a stálou legitimitu.
Alduin (Požírač Světa) je nordská varianta Akatoshe, ale pouze vzhledově se podobá svému protějšku v Devítce. Například Alduinův přívlastek, 'Požírač Světa', pochází z mýtů, které líčí jak strašně pustošící ohnivá bouře zničila předešlý svět, aby vznikl tento. Nordi proto v Alduinovi (bohu času) vidí posla apokalypsy.
Arkay (Bůh cyklu života a smrti) je dalším bohem Devíti Božství, který je populární i jinde. Arkay je v různých kulturách často důležitější než jeho otec Akatosh. Je to bůh pohřbů a je občas spojován s ročním obdobím. Jeho kněží jsou věrní oponenti nekromancie a všech forem nemrtvých. Předpokládá se, že Arkay neexistoval před stvořením smrtelného světa, jehož iniciátorem byl Lorkhan. Je občas nazýván bohem smrtelníků.
Dibella (Bohyně krásy) je známá bohyně Devítky. V Cyrodiilu je spousty různých kultů, některé věnovány ženám, některé umělcům a estétům a jiné dalším erotickým inspiracím.
Julianos (Bůh moudrosti a logiky) je často spojován s Jhunalem (viz článek "Božstvo"), Nordskýmm otcem jazyka a matematiky. Julianos je cyrodiilský bůh literatury, práv, historie a protikladů. Klášterní řády, založené Tiberem Septimem oddané Julianovi, jsou strážci pradávných svitků (Elder Scrolls).
Kynareth (Bohyně Vzduchu) je nejsilnější z duchů Oblohy. Podle některých legend byla právě první, kdo souhlasil s Lorkhanovým plánem stvořit smrtelný svět a poskytla mu prostor pro jeho vytvoření. Je také spojena s deštěm, s jevem, který se nevyskytoval, až do odstranění Lorkhanovy božské jiskry.
Mara (Bohyně Lásky) je téměř univerzální bohyně. Původně, v mytických časech, bývala bohyní plodnosti. Ve Skyrimu je Mara služebnou Kyne. V Říši je Bohyní-Matkou. Někdy je spojována s Nirem 'Anuada', ženským principem vesmíru, který zrodil stvoření světa. V závislosti na náboženství je buď provdaná za Akatoshe, nebo Lorkhana, nebo je konkubína obou.
Stendarr (Bůh Slitování) má kořeny původně v nordském božstvu - v bohu slitování nebo (někdy) spravedlivé vlády. Povídá se, že v pozdějších letech doprovázel Tibera Septima. V raných altmerských legendách je Stendarr považován za zastánce lidí.
Tiber Septim (Talos, Dragonbrn - Dovakhiin) je také nazýván jako Dědic Křesla Rozděleného království. Tiber Septim je nejdůležitějším hrdinou-bohem lidstva. Dobyl a sjednotil celý Tamriel v Třetí Éře. Bývá též zvaný Ysmir, Drak severu.
Zenithar (Bůh Práce a Obchodu) je pochopitelně spojován se Z'enem. V říši je mnohem víc kultivovaných bohů pro obchodníky a střední šlechtu. Jeho uctívači říkají, navzdory jeho záhadnému původu, že je to "bůh, který vždy vyhraje".
Zajímavý, díky! (Takže jako Altmer nebudu ve Skyrimu moc oblíbený, co?) A jinak- ta hudba z Morrowindu je fakt úžasná, podle mě je lepší, než v Oblivionu.
No hlavně jde o to, že jsou všechny od stejného autora .
Jeremy Soule je geniální skladatel a prostě to umí. Na každé skladbě je ale poznat ten jeho styl. Poč by to ale mělo vadit, že.
Copyright
PHP-Fusion 2002-2012 Nick Jones. Released as free software without warranties GNU Affero GPL v3.
Grafika: Zarath, Kod:
SkyrimAdmin, Puvodni
theme: Stryker &
WhoCare, nahled puvodniho designu zde. Bez souhlasu autora je prisne zakazano z webu kopirovat text a obrazky.