6 let se Skyrim.4fan
Přidal/a Maiq the Liar dne 12. December 2016 21:00:06
Dnes je to přesně 6 let od vytvoření těchto stránek. Přesně před 6 lety se zrodilo na internetu místo, kde fórané vyhledávali informace o "The Elder Scrolls V: Skyrim", zajímali se o datadisky, vytvářeli různé příběhy a bavili se zajímavými tématy. Přesto během působení někteří členové odešli navždy, z dalších "obyčejných" členů se stali moderátoři a jiní zůstali ve svém stejném postavení, jako kdysi na začátku.

Jaké akce tu probíhaly a co si o působení fóra myslí někteří členové, jste se již dozvěděli v minulých rozhovorech. Ovšem, máte tušení, co si celkově myslel o tomto "odvážném činu" samotný hlavní administrátor fóra?

Čtěte následující řádky, hlavní administrátor Skyrim.4fanu přijal pozvání "Na cukřík s M'aiqem Lhářem".
Novinka


Dávno před zrozením pátého dílu "The Elder Scrolls" už existovaly stránky, zaměřené právě na tento díl, ovšem byly natolik chudé a slabé, až se na ně zapomenulo. Rok před vydáním hry se objevil jistý fanoušek, který chtěl prázdné místo v internetu vyplnit zajímavými informacemi a možnostmi pro ostatní...

Z tohoto fanouška se stal hlavní administrátor stránek "Skyrim.4fan", který nejenže některé fórany "sjednotil" a zřídil tak "Radu Starších", ale nechal zrealizovat stránky tak, jak je vidíme dnes, až se z nich stala "Česká fansite".

- - - -

SkyrimAdmin přijal pozvání na cukřík a M'aiq měl tu možnost s ním uskutečnit rozhovor, ve kterém se dozvěděl spousty zajímavých informací. Celý rozhovor byl uskutečněn posíláním soukromých zpráv.


M'aiq Lhář: M'aiq je velice rád, že sis na něj udělal chvíli.. Tímto příspěvkem by rád začal rozhovor. Takže, tedy.. Ahoj
SkyrimAdmin: Ahoj M'aiqu,

M'aiq Lhář: Asi první M'aiqova otázka zní, co tě přimělo založit toto fórum? V té době se nenašla žádná jiná stránka (fansite), ohledně TES? A co jsi od toho očekával?
SkyrimAdmin: Jsem odjakživa fanoušek The Elder Scrolls a tenkrát, před těmi šesti lety, mě celkem bralo i tvoření webu. Při zakládání této fanstránky jsem neměl žádné větší záměry, jen si trošku vyhrát a něco se naučit. Proč zrovna na stránce o Skyrimu? Před 6 lety, přesně 12.12.2010, jsem jen pár dní od vůbec první zmínky o nějakém pokračování série, v den, kdy ještě prakticky žádné informace, trailery apod. o hře zatím neexistovaly, narazil na čerstvé oznámení na oficiálních stránkách, že přecejen, 11.11.2011 se můžeme těšit na novou hru. Stránka byla tehdy založena na úplně jiné adrese. Protože jsem si neuvědomoval, že žádná "konkurenční" fanstránka Skyrimu ještě neexistuje, neměnil jsem své záměry. Ty změnilo až to, že hned druhý den vznikala na fóru aktivita prvních členů, kteří začali o Skyrimu vyhledávat nové informace, a tak to celé začalo...

M'aiq Lhář: Jací tu byli fórané v minulých letech? Dali se považovat za "lepší" či "horší", než ti současní?
SkyrimAdmin: Ne, určitě bych fórany nekategorizoval na lepší nebo horší, a ačkoli si web zažil i své slabší časy, vždy tu byli fajn lidé. Někteří odešli, někteří zůstali, někteří třeba ještě i přijdou.

M'aiq Lhář: Co bylo tenkrát "největším projektem" fóra?
SkyrimAdmin: Tenkrát největším projektem (avšak zastaveným relativně dost brzo) bylo to, kdy jsme uvažovali o tvorbě neoficiálního překladu hry do češtiny. Po vzoru fanoušků Oblivionu, mnoho let zpátky. Probíhalo i domlouvání mezi oficiálním českým distributorem, ale nakonec se ukázalo, že byl překlad přímo vývojářem svěřen profesionální (polské *cough*) firmě.
Zařadil bych zde i tehdejší tvorbu zdejších moderátorů, kteří začali sami psát a překládat anebo vymýšlet články, z nichž se často staly celé seriály za účelem zkracování čekání na vydání Skyrimu. Některé z nich jsou pod odkazy nahoře v hlavičce webu.
Anebo možná taky pokus o vytvoření stránky k The Elder Scrolls: Online, který však bohužel nevyšel, ale vyústil ve spolupráci s www.elderscrolls-online.cz.

M'aiq Lhář: Jako hlavní administrátor jsi měl velké pravomoce, ale i mnoho povinností. Jak došlo k jmenování moderátorů a adminů? Byla všechna tato rozhodnutí správná?
SkyrimAdmin: Spousta lidí se nabídla sama s tím, že by rádi pomohli, nebo byli doporučeni stávajícími moderátory. Musím přiznat, že si nepamatuju příběh každého z nich, ale takhle zpětně bych řekl, že všechna rozhodnutí byla správná...

M'aiq Lhář: Během té doby, co existuje fórum, ses jistě podílel na některých úpravách. Které byly takové ty "zásadní" (třeba změna loga, rozšíření stránek, atd..)?
SkyrimAdmin: Zásadní změna fóra byla jednoznačně jeho proměna na současný vzhled. Kdo si pamatuje starší verze (kdo ne, si může najít pár let starou novinku s ohlédnutím do minulosti fóra - případně kliknout sem) by jistě řekl, že nejsem moc dobrý grafik. Jednoho dne mě však kontaktoval Zarath, fanoušek Skyrimu a zároveň zkušený grafik, a nabídl mi spolupráci na úpravě vzhledu webu. Vznikla první verze (poslední uvedená ve výše zmíněné novince) a zanedlouho další, již ta současná. Za to jsem mu pochopitelně vděčný, od té doby vypadá tato stránka o mnoho seriózněji.

M'aiq Lhář: Musel jsi řešit často těžké situace, které tu vznikly na fóru? A jak skončily? Odehrávaly se tu někdy příliš velké hádky?
SkyrimAdmin: Často určitě ne. Ani bych neřekl, že by nějaké opravdu těžké situace vůbec vznikaly. Okolnosti si už přesně nepamatuju, ale jistěže ve společnosti několika stovek, v určité době možná i tisíce lidí, se objeví někdo, kdo má radost z rozpoutání nějaké té flame war, ale takové věci se stávají a většinou se vyřeší samy, protože to ty lidi přestane bavit. S čím ale spíš problémy byly, je zabezpečení webu, které velmi často lákalo automatické spam boty, kteří tu dělali docela binec, který jsme museli ručně uklízet (promazávat).

M'aiq Lhář: Proč už se tu často neukazuješ?
SkyrimAdmin: Když jsem web založil chodil jsem ještě na základku.. Postupem času jsem začal mít stále méně a méně času... Ostatně odpovědi na tyhle otázky už sepisuji asi pátý den.

M'aiq Lhář: Co moderátorský tým? Jsi s ním spokojený?
SkyrimAdmin: Ano, jsem. Je pravda, že spousta dřívějších moderátorů je už dlouho neaktivní, ale musím říct, že každý, kdo se kdy stal na fóru moderátorem se stal obrovským přínosem. A moc mě těší, že i dnes se najdou lidé s chutí investovat do fóra svůj drahocený čas a udělat ho ještě lepším.
Z moderátorského týmu za zmínku určitě stojí Whirt, který je tu od samého začátku. Je jediný moderátor, který je zároveň i admistrátor celého webu a spolupráce s ním vždy probíhala skvěle, jsem moc rád, že je s námi v týmu.

M'aiq Lhář: Co ty a série TES? Jaké byly začátky a jak jej vnímáš nyní?
SkyrimAdmin: Staré díly si pamatuju jen z toho, jak jsem se díval, když je hrál bratr.. Poprvé jsem si zahrál až Morrowind, a to dost krátce předtím, než vyšel Oblivion. Ten když potom na jaře 2006 vyšel, změnil můj celý pohled na TES. Strávil jsem u něj doslova tisíce hodin. Paradoxně je to můj vůbec nejoblíbenější díl celé série. Oproti Skyrimu má podle mě mnohem chytlavější děj, propracovanější prostředí a zajímavější vedlejší linie a to nemluvím ani o těch skvělých datadiscích... Na druhé místo bych umístil Morrowind. Atmosféra těchto dílů je úplně někde jinde. To ale neznamená, že bych Skyrim nějak hanil, je to skvělá hra, u které jsem taky strávil dost času. Těžko ale říct, co bude s touto herní sérií v budoucnu, určitě bych rád viděl další pokračování, ale bojím se, aby si zachovalo svou kvalitu.

M'aiq Lhář: Co myslíš, že stojí za "úpadkem" fóra? Myslíš, že by se to dalo ještě nějak zvrátit?
SkyrimAdmin: Řekl bych, že je to naprosto předpovídatelný jev. Skyrim je už 5 let stará hra a člověk, co si ji nezahrál tehdy s ní těžko nyní začne a lidé co ji hráli kdysi se málokdy vrátí - a to pochopitelně ovlivňuje i počet lidí na fanstránce.

M'aiq Lhář: Máš v plánu se případně vrátit na fórum a pokusit se ho vylepšit, společně s ostatními moderátory?
SkyrimAdmin: Bohužel si nemyslím, že bych v dohledné době mohl být opět aktivní na fóru a plně se stránkám věnovat, ovšem rád si někdy nějaký čas udělám a podpořím jakékoliv nápady a návrhy na vylepšení fóra.

M'aiq Lhář: Máš nějaké přání do budoucna, které by se týkalo tohoto fóra?
SkyrimAdmin: Moje přání (kterým se zatím řídím a nehodlám z toho sejít) je to, že tady fórum bude přístupné napořád. Pochopitelně provoz každý rok něco stojí, ale doufám, že se pokaždé najdou prostředy na jeho udržení.

M'aiq Lhář: Poslední M'aiqova otázka: Mohl bys nějak shrnout celkově tvé dojmy z tohoto fóra? Můžeš klidně jedním slovem nebo třeba dlouhým odstavcem… M'aiq ti nechává prostor pro vyjádření.
SkyrimAdmin: Moje celkové dojmy jsou jednoznačně pozitivní. Pro mě to je velká zkušenost, i když ne už moc aktivně, strávil jsem tu skoro třetinu svého života a poznal fůru fajn lidí!

M'aiq Lhář: * podává misku cukříku ...... M'aiq děkuje za rozhovor a zde nabízí jako menší "odměnu" trochu cukříku na posilnění. Zároveň ti M'aiq přeje štěstí, aby se nadále dařilo.
SkyrimAdmin: Díky, a mějte se.

- - - - - - -

Původně se měl rozhovoru zúčastnit ještě admin Whirt, který se bohužel nedostavil, ale zaslal omluvu, že jest vytížen. Snad v příštím díle ho M'aiq vyzpovídá a dozví se více o minulých fóranských činech.

A jak psal SkyrimAdmin, i M'aiq Lhář doufá, že se toto fórum udrží i nadále, byť má Bethesda Softworks jistě v plánu další díl "The Elder Scrolls". Khajiit si myslí, že toto fórum sbližuje fanoušky TES a pomáhá členům v hledání odpovědí na jejich otázky. Je pravdou, že jsou tyto stránky nekompletní, někde chybí jisté informace, ale Rada Starších na nich neustále pracuje a nachází nové poznatky, kterých si zatím nikdo jiný nevšiml.

Pokud i vy chcete pomoct a rozšířit toto fórum o nové informace, zajímavosti, příběhy, NEVÁHEJTE A PIŠTE!

Tímto M'aiq ukončuje čtvrté posezení nad miskou cukříku, avšak nemějte obavy. Další vydání "Na cukřík s M'aiqem Lhářem" bude již brzy!