Název novinky: The Elder Scrolls V: Skyrim - Česká fansite :: Skyrimské postřehy

Přidal Ligos dne 24.06.2013 16:33
#1

Magie ve Skyrimu


Mágové to ve Skyrimu nemají lehké.
A to díky tomu, že skyrimští po mnoho let válčili s elfy, kteří magií při bojích rozhodně nešetřili a také díky tomu, že je mágům dávána vina za zničení značné části Ledohradu, svého času aspiranta na hlavní město Skyrimu.

http://s.cghub.com/files/Image/177001-178000/177413/958_stream.jpg


Praví Nordové, jak se sluší a patří na týpky, co nosí rohatou helmu a těžký štít div ne do postele, se magii vyhýbají obloukem. Nemají v ní důvěru, protože se prostě nedá uchopit a nejde s ní rozdrtit lebku nějakého nebožáka.

Většina skyrimských Nordů považuje magii za něco opovrženíhodného. Za něco, s čím si není radno zahrávat.
Nordští rodiče své ratolesti raději pošlou rovnou direkt do chřtánu drakovi, než aby je poslali studovat magii.

Jak je to však doopravdy?

Nordové mágy na jednu stranu opovrhují, na druhou je však v hloubi duše respektují a váží si jich.
Při svých toulkách po Skyrimu můžete zaslechnout, jak spoustu lidí magii zatracuje. To když se jich zeptáte přímo.
Ale když budete jen tiše naslouchat mezi slovy a všímat si detailů, zjistíte, že také spousta lidí nad magií přemýšlí a uvažuje, co to vlastně ti mágové všechno provádějí.

Tu můžete zaslechnout pobudu, jak si sám pro sebe mumlá, že by raději studoval magii, než aby se živil loupením. Další si zase říká, jak by bylo skvělé, kdyby uměl dřevo proměnit ve zlato a jiný si zase stýská, že mu nebylo umožněno studovat na univerzitě, protože je „údajně“ příliš hloupý.

Už zde byl zmíněn Ledohrad.
V současné době je to pouhý stín krásného města, které se na severu Skyrimu pyšně tyčilo nad vodami Moře Duchů. Nyní je tam všehovšudy pár ubohých domů a jedna krčma. V časech minulých tam však byly široké ulice, zdobené vily a náměstí. V tamním přístavu se čile obchodovalo a lodní kapitáni se hádali o místo u mola.
A nad tím vším se hrdě tyčila slovutná Univerzita. Mágové, kteří na ni studovali, byli vážení a nebylo državy či šlechtického sídla, kde by nezastávali význačnou pozici. Lidé je vyhledávali ať už kvůli radám, či kvůli jejich magické síle. Význam univerzity – a toto je ryze můj osobní dojem- lze doložit i na samotném znaku Ledohradu. Podle mě nepředstavuje pouze korunu, ale i tři univerzitní věže, jakožto symbol města samotného.
Něco se ale zvrtlo.
Ničivá katastrofa zničila Ledohrad a jako zázrakem pohromu ustála pouze Univerzita a pár přilehlých (bezvýznamných) budov. Není divu, že to lidem přišlo podezřelé a začali obviňovat mágy z neštěstí, které je potkalo.
Pravdou je, že univerzita přežila díky svojí výhodné pozici, díky stavební technologii a také díky magické ochraně, kterou oplývala. O tom, co doopravdy zničilo Ledohrad, lze spekulovat. Snad za to může výbuch Rudé hory, jehož následky se táhly daleko do budoucna...

http://images.uesp.net/thumb/1/10/SR-symbol-Winterhold.png/200px-SR-symbol-Winterhold.png

Ten kdo v sobě najde sílu a odvahu studovat magii, měl by zvážit svoje zapsání na Univerzitě. I přes odpor domorodých Nordů se to vyplatí, naučíte se totiž kouzla, která jinde neseženete.
Navíc, pokud nejste jako mág respektován ve Skyrimu, v posmrtném životě uznání najdete. Soudím tak podle slov božského Tsuna, který sám říká, že „Nordové na zemi možná již zapomněli projevovat úctu čarodějům, v domě Shorově však nikoliv.“

http://opalzero.com/true_tales_of_skyrim/images/01_winterhold_looms.jpg

Někdo říká, že magie je zbytečná a obtížná. Z vlastní zkušenosti ale vím, že tomu je tak pouze u toho, kdo je líný a nechápe pravou sílu magie.

http://fc00.deviantart.net/fs70/f/2012/262/d/7/the_winterhold_five_emblem_by_gangyzgirl-d5f8bd5.jpg

Upravil/a Ligos dne 24.06.2013 18:56