Název novinky: The Elder Scrolls V: Skyrim - Česká fansite :: The Elder Scrolls Novel: Infernal City Česky

Přidal Whirt dne 23.07.2011 22:22
#77

„Co je to?“ zeptal se.
„To je vedení k ingeniu*,“ řekl Wert. „Jímka se postará o naše těla, ingenium se postará o naše duše a udržuje celý svět v chodu. Být tebou, držel bych si od vedení patřičnou vzdálenost. Nebo bych měl i já, když na to teď tak myslím.“
Glim přemýšlel. Je tu něco, co by Annaïg chtěla říci tomu svému princi. Jen kdyby měl nějaký způsob, jak si s ní promluvit. Podíval se na Werta; zdálo se, že to nebude špatný člověk, ale z jiného pohledu – pohledu Annaïg – na tom nezáleželo. Ačkoliv Wert mohl dočasně dýchat pod vodou, jeho tělo bylo naprosto nemotorné, nebylo vytvořené pro plavání. Glim věděl, že by mu snadno unikl. Pokud by ho nejprve zabil, získal by více času.
Kdyby přežil dost dlouho na to, aby našel Annaïg a předal jí tyto střípky informací, co by bylo pak? Jak by se mohl skrývat, když byl na Umbrielu jediný svého druhu? Nemohl. Ne na dlouho.
Ne, než něco takového udělá, musí získat mnohem více informací k předání. Mohlo by být ingenium poškozen z jímky? Odkudkoliv? Pokud ano, jak?
Klesly jímkou dvě třetiny dolů a Wert začal plavat směrem k těm věcem, co se zdály být průsvitnými vaky upevněných na zdi. Byli jich zde stovky, možná snad tisíce, všech tvarů a velikostí. Jak se blížil, rozeznával nejasné formy uvnitř vaků.
„Zde se rodí,“ oznámil Wert.
Zvědavý Glim se malými tempy přiblížil a ke svému překvapení zjistil, že hledí do tváře.
Oči byli zavřené, rysy ještě nebyli úplně utvořené, ale nebyla to dětská tvář; byl to jeden z dospělých jen slabý, nad míru ochablý. Také byl bez vlasů.
„Tomu nerozumím.“
Wert se zašklebil, jakoby něco vytrhnul z vody a podal to Glimovy. Jednalo se o nějaký druh červa, velmi vláčného. Se svým tepem se roztahoval a zase smršťoval a s každým stažením z jeho konce vytryskl malý proud vody. Ostatní, jiní, než tenhle byly naprosto nevýrazní.
„To je Proform,“ řekl Wert. „Když někdo umře, Ingenium zavolá jednoho z nich dolů, do vedení a dá mu duši. Vrátí se sem a upevní se ke zdi a někdo vyroste.“
„To je zajímavý,“ řekl Glim. Podíval se na Proform. „Vy všichni jste takhle začaly? Bez ohledu na to, v co nakonec vyrostete? To je to, co opravdu jsi?“
„Máš v hlavě komicky podivný otázky,“ řekl Wert. „Jsme to, co jsme.“
„A každý se rodí takhle?“
„Každý, od pánů a paní, až po mě a, no dobře, né tebe. Alespoň zatím ne.“
„Jak se rodí?“

*ingenium – nejspíš něco jako motor nebo pohon, je to z latiny