Jak nainstalovat modifikaci? (manuálně)
Přidal/a Aurelius dne 07. August 2016 17:38:25
Instalace modifikací do hry The Elder Scrolls V: Skyrim není vůbec těžkou záležitostí. Existují totiž hned tři způsoby, jak modifikaci do hry dostat. V tomto návodu si projdeme pouze jeden postup a to manuální – postup, při kterém nevyužijte pomoc žádného programu. Okrajově zmíníme i ostatní postupy, ale opravdu jen okrajově.

Krok č. 1
První věcí, kterou budete muset před manuální instalací učinit, je registrace na webu www.nexusmods.com, které slouží jako uložiště, nejenom pro hru The Elder Scrolls V: Skyrim. K registraci můžete přejít ihned kliknutím na tento ODKAZ a následným vyplněním formuláře ji dokončit.

Krok č. 2
Nyní, když jste úspěšně zaregistrovaní a přihlášení na účtu, přichází rozhodnutí. Módy můžete buď instalovat manuálně a nebo za pomoci programu s názvem Nexus Mod Manager (NMM), který můžete stáhnout za pomocí tohoto ODKAZU. Program poté nainstalovat jako každý jiný program a následně postupovat podle jeho pokynů. V tomto případě pro vás tento návod končí, protože jeho primární zaměření je na instalaci manuálním způsobem.

Instalace manuálním způsobem se vesměs nemění. Přesto však vždy důkladně prostudujte popis módu a instalační postup. V případě, že něco pokazíte během manuální instalace, se to může později velmi těžko napravovat, obzvláště pokud přepisujete něco z původní hry. My si v tomto návodu vysvětlíme instalaci módu s názvem SkyUI, na který můžete ihned přejít pomocí ODKAZU.

Krok č. 3
Po kliknutí na výše zmíněný odkaz vám naskočila stránka s informacemi o módu s názvem SkyUI. Když budete postupně rolovat dolů, naleznete nápis „Installation“ a pod ním vypsaný nejenom postup manuální instalace tohoto módu, ale i dodatečné módy či programy, které tento mód ke správnému fungování vyžaduje.

V našem případě se jedná pouze o SKSE, které je nutné instalovat manuálně i v případě, že používáte NMM. Instalace SKSE je velmi snadná a rychlá, tudíž se nemáte čeho obávat. Jediné, co je nutné, je přejít na stránku http://skse.silverlock.org a stáhnout aktuální instaler, který za vás instalaci provede.


V případě zvolení 7z archive jednoduše stažený soubor extrahujete a následně celý jeho obsah překopírujete do složky se hrou a případné žádosti o povolení přepsání souboru povolíte a necháte přepsat. Poslední možnou instalací SKSE je instalace přes Steam, která probíhá kliknutím na tlačítko instalace – odkaz přímo do workshopu naleznete zde.

Krok č. 4
Teď, když máme nainstalovaný i mód, jenž je vyžadován ke správné funkčnosti, můžeme se pustit do samotného stahování a instalace SkyUI.

Přesunete se do sekce FILES (viz. Obrázek) a zvolíte aktuální verzi módu. Při volbě dávejte pozor, některé módy mají více verzí či alternativ. Vždy si pečlivě přečtěte popis, než něco stáhnete a pokusíte se nainstalovat. Zvolíte možnost „download manualy“, první možnost je pro uživatele využívající k instalaci NMM.


Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Nyní by vám měla vyskočit následující tabulka. U některých modifikací k tomu dojít nemusí.


Pro zvětšení klikněte na obrázek.


Tato tabulka vám oznamuje, že ke správnému chodu modifikace jsou nutné další modifikace. Jak vidíte, v našem případě je to SKSE, které bylo již napsáno v popisu módu. Pokud máte splněno a SKSE jste nainstalovali (při dodržení postupu tohoto návodu splněno máte) můžete kliknout na zelenou možnost „CONTINUE WITH MY DOWNLOAD“, v opačném případě klikněte na modrý text s názvem módu a mód nainstalujte. Instalace SKSE je zmíněna v části s názvem Krok č. 3.

Pokud vyskočí tabulka s podpořením autora, můžete dál pokračovat kliknutím na stejnou zelenou možnost s názvem „CONTINUE WITH MY DOWNLOAD“ a nebo tvůrce podpořit.

Krok č. 4
Jakmile máte mód stažený, extrahujete jej do složky (popř. Pracujete rovnou s otevřeným program pro nahlížení do archívů typu RAR, ZIP, atp.) a vyhledáte složku, ve které máte nainstalovaný Skyrim. Jakmile budete mít obě tyto složky otevřené, můžete zahájit instalaci módu.


Ve archívu/složce s módem naleznete složku a dva soubory s koncovkou ".bsa" a ".esp", tyto dva soubory jsou pro nás klíčové. Složka „fomod“ obsahuje pouze informace k instalaci, které jste mohli získat přečtením informací o módu na jeho webové stránce v databázi www.nexusmods.com. Oba soubory přesunete do složky se hrou, konkrétně do podsložky s názvem „Data“ a případné změny opět přepíšete (v našem případě by k tomu dojít nemělo). Nyní je mód SkyUI nainstalován a jediné, co je třeba je hru spustit a vyzkoušet, zda-li se nám úsilí opravdu povedlo.


Krok č. 5
Mód SkyUI máme nainstalované a nyní standardním způsobem spustíme hru The Elder Scrolls V: Skyrim přes hlavní launcher hry. Než klikneme na ikonku „Spustit“, přejdeme do „Files data“, ve kterém zkontrolujeme zaškrtnuté políčko nově nainstalovaného módu. Pokud je zaškrtnuto, můžu přejít ke spuštění hry. Pokud není, označíme ho křížkem a zapneme hru.

Pokud nyní načtete save, je dost pravděpodobné, že vám ihned po načtení vyskočí chybová hláška a inventář se vám bude načítat velmi dlouho. Neděste se! Řešení je totiž velmi snadné. Vypněte hru, vraťte se do složky se hrou a nalezněte soubor s názvem „skse_loader.exe“. Jedná se o soubor, který jste přidali už při instalaci SKSE. Klikněte na něj pravím tlačítkem myši a dejte odeslat na plochu jako zástupce a spusťte. Hra by měla bez problémů naběhnout a po načtení uložené hry nenaskočí žádná chybová hláška, ani nebudete muset čekat na zdlouhavé načítání inventáře, který mód SkyUI zcela přemění.

Od této doby nespouštějte hru klasicky přes Launcher, ale přes „skse_loader.exe“, který jste si odeslali i na plochu. Můžete jej přejmenovat a dokonce nastavit i ikonku. V případě instalací dalších modifikací je nutné vždy prvotní spuštění s novým módem provést za pomoci Launcheru a sním spojené kontroly „Files Data“ a následným spuštěním hry. Jakmile se dostanete do hlavního menu, můžete hru vypnout a opět spustit hru přes „skse_loader.exe“

Důvod je prostý. Spouštění přes „skse_loader.exe“ není schopné samo od sebe aktivovat nově nainstalovaný mód, proto je nutné provést první spuštění přes klasický Launcher.

Zdroje:
- www.nexusmods.com
- http://skse.silverlock.org