Fórum | Galerie | Archív novinek | Hlavní strana               LOGIN | REGISTRACE
Prastaré Archívy: Arena PA: Daggerfall PA: Morrowind Construction Set Čas zkracovaní Cechy Skyrimu Rasy ve Skyrimu Let´s learn some lore
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Víte že..
Sdí­let

nahoru
Číst diskuzi
Právě je zde: 1 host(ů)
Souhlasíte e zákonem o majetkovém naronání s církvemi?
Ano Ano 10%[1 Hlas]
Ne Ne 70%[7 Hlasy]
V omezené míře ano - vracet však jen to, co je prokazatelné a mimo období krize. V omezené míře ano - vracet však jen to, co je prokazatelné a mimo období krize. 20%[2 Hlasy]
Počet hlasů : 10
 Tisk diskuze
Církevní restituce
Mike
Omílané téma v médiích, skloňované ekonomy, občany, politiky, církvemi...
Co na něj říkáte - vracení majetku v ek. krizi?

Zajímavé je prohlášení Českých biskupů v rámci tzv. pastýřského listu:
Milé sestry, milí bratři,
milost vám a pokoj od Boha, našeho Otce, a od Pána Ježíše Krista (srov. Ef 1,2)
Na začátku roku 2013, kdy začal platit zákon o majetkovém narovnání, vás chceme seznámit s širším pohledem na tuto skutečnost.

Podle sdělovacích prostředků můžeme vypadat jako ti, kteří touží po majetku, odpůrci nám vytýkají, že zrazujeme Kristovu chudobu. Někteří se ptáte, jestli bychom se neměli raději všeho majetku vzdát v duchu evangelia, které říká: „Kdo ti bere plášť, tomu neodpírej ani šaty“ (Lk 6,29). Tento zákon se však netýká jen restitucí, i když se mu tak říká. Týká se především nezávislosti a nového způsobu financování církví.

Z čeho žila církev před komunismem? Především z vlastního majetku a ze státních peněz tam, kde vykonávala službu pro stát, například při vedení matrik a výuky ve školách. Významný podíl na platech kněží a opravách kostelů měli takzvaní patroni, kteří za to, že významně přispívali, mohli spolurozhodovat o umístění kněží.

Komunistický režim zabral církevní majetek i patronátní práva. Zavázal se platit provoz církve,
ve skutečnosti však hradil prakticky pouze platy duchovních, které byly navíc nízké. Hlavně však
v duchu totalitního myšlení zavedl udělování státního souhlasu kněžím k výkonu jejich služby. Komu ho nedal, ten jako kněz nesměl působit. Takoví kněží pracovali v nejrůznějších dělnických profesích. Kněžská služba bez dovolení státu se považovala za trestný čin. Dobří kněží byli posíláni většinou jen do bezvýznamných pohraničních farností. Stát měl silný nástroj na ovládání církve.

Po pádu komunismu byl v roce 1990 zrušen státní dozor nad církvemi a zablokován bývalý církevní majetek s příslibem, že se brzy vyřeší i financování církví. Během dvaceti let jednání byly předloženy různé návrhy. Někteří politici chtěli blokovaný majetek dát do veřejného fondu, který by spolu s církví spravoval stát, aby mohl dále církev ovládat. Toto řešení by bylo pokračováním státního dozoru nad církvemi a církve by navíc nedokázaly uhlídat, aby prostředky z fondu nebyly odvedeny jinam, jak se už v minulosti stalo u jiných fondů kontrolovaných státem.
V rámci předchozích jednání o určení daní či daňových asignacích dospěly jak stát, tak církve
k názoru, že ani toto navrhované řešení není pro žádnou stranu výhodné.

Před pěti lety se zástupci církví dohodli s vládou, že za zabraný majetek vyplatí finanční náhradu
a nechá církve samostatně hospodařit, aby si vydělaly na svůj provoz. Se státem bylo ze strany katolické církve jednáno velkoryse a bylo žádáno méně, než je spravedlivé. Se všemi církvemi financovanými ze státního rozpočtu jsme se domluvili, že jim necháme takový podíl, aby mohly žít jako dosud. Tehdy ovšem levice zákon zablokovala. Nyní platí zákon, v němž se finanční náhrada zmenšila o tu část, která bude vydána naturálně, a zkrátilo se také přechodné období.

Katolická církev nezbohatne, jak si někteří myslí. Přibude nám starostí a budeme žít ještě skrom¬něji než dnes. Ale budeme svobodní. Poneseme velkou zodpovědnost, ale nepochybujeme o tom, že mezi věřícími se najde řada poctivých a zdatných odborníků, kteří pomohou. Diecéze budou spolu¬pracovat v rámci České biskupské konference, ale každá bude hospodařit samostatně, a všechny budou počítat s aktivním zapojením farností, které ponesou svůj podíl nejen na financování provozu, ale i na platech kněží.

Věříme, že se nám s Boží pomocí podaří zajistit další financování a že také dáme příklad zodpo¬vědného hospodaření podle sociální nauky církve. Že s křesťanským přístupem k majetku a podni¬kání pomůžeme najít nový hospodářský model, o kterém mluví Svatý otec Benedikt XVI., když říká: „Ekonomický model, který převažoval v posledních desetiletích, usiloval o maximalizaci zisku a spotřeby z individualistického a egoistického pohledu, jenž hodnotil člověka jen z hlediska jeho schopnosti vyrovnávat se s požadavky soutěživosti. Avšak jiný pohled poukazuje na to, že pravého a trvalého úspěchu člověk dosahuje darováním sebe samého, svých intelektuálních schopností
a své podnikavosti, jelikož udržitelný, a tedy autenticky lidský ekonomický rozvoj stojí na principu nezištnosti jako výrazu bratrství a logiky daru. Tvůrce míru… provozuje hospodářskou činnost pro obecné dobro, nasazuje se pro něco, co překračuje jeho vlastní zájem a co je ku prospěchu současných i budoucích generací. Tak zajišťuje nejen sebe, ale i důstojnou práci pro druhé a jejich budoucnost“ (Poselství ke Dni míru 2013).

Sestry a bratři,
můžeme říct, že naše církev je už dnes společenství s největším počtem dobrovolníků, kteří s láskou pracují pro Boha, církev i společnost. Rozvíjení a prohlubování vztahu ke Kristu, který se celý daroval pro naši spásu, bude pak nejlepší zárukou životaschopnosti církve a její užitečnosti pro společnost, která čeká na svůj podíl na Božích darech, jimiž jsme zahrnováni.

Děkujeme vám za důvěru i odvahu ke spolupráci na náročné cestě, která je před námi. Prosíme také o vzájemnou modlitbu a každému z vás ze srdce žehnáme.
Vaši čeští a moravští biskupové

(Zdroj: http://www.biskup...-vyrovnani )

Můj názor je takový, že by mělo vše zůstat tak, jak tomu bylo dosud, neb církve, zejména pak katolická, která dostane nejvíce stejně nebudou míti prostředky pro správu nabytého majetku, který tak bude chátrat více, nežli ve státní správě. NE restitucím říkají i někteří faráři a teologové.
http://www.ulozisko.sk/obrazky/662771/jabko.jpg


 
Leneren
Souhlasím s tebou Miku.Navíc mě překvapil i krok baptistů kteří se případného vyrovnání zřekli.
 
Mike
Leneren napsal:
Souhlasím s tebou Miku.Navíc mě překvapil i krok baptistů kteří se případného vyrovnání zřekli.

Co se baptistů týče... ono je jich v ČR cca na 3000... to je... nechci říct zanedbatelné v řádech oněch korun pak, nicméně jiné lepší slůvko mě nenapadá.

Jinak, není špatné chtít něco, co mi bylo vzato, nicméně chce to, aby to bylo prokazatelné a takové, aby mi to neuškodilo, pokud se mi to vrátí a na opravdovém majetku se napakuje víte kdo? Napakují se na něm biskupství. Farář v horní dolní, kterej má vejplatu 10 táců, ze který platí ještě kostel, a věřte, nejsou to částky malé si opravdu nepřilepší, naopak...
http://www.ulozisko.sk/obrazky/662771/jabko.jpg


 
nagasadowcz
Můj názor na církevní restituce je ten, že by se k nim mělo přistoupit PO zažehnání současné ekonomické krize. Ovšem jelikož jsem tenhle problém nikdy neprozkoumal do hloubky, zdržuju se hlasování a sám sobě slibuju, že se na to jednou pořádně podívám.
Oficiálně jsem Naga, Svatý Sudí, ale říkejte mi Naga Grin
 
Mike
Souhlasím s tebou. Až PO ek. recesi.

Jinak, about:
Zákon č. 428/2012 Sb. O Majetkovém narovnání s církvemi a náboženskými organizacemi (doporučuji si udělat hodinku, možná méně a projít si to...)
http://www.ulozisko.sk/obrazky/662771/jabko.jpg


 
Nerevar
Hele upřímně, ani sem nečetl o čem to je, ale jestli se nemýlim, tak hladová církev toho chce víc. Kdyby mě někdo znal osobně, tak by mi na dálku bloknul přístup na tohle fórum, dokavaď tohle téma nezmizí do hlubin Zapomnění.

Takže to řeknu asi takto: Jsem ABSOLUTNÍ odpůrce téměř jakékoliv církve, kříž nesnášim asi jako Ďábel sám. Nevadí mi že ty lidi věří, ale vadí mi lidi, co věří. Když se na to podíváte, jak si žije papež? Ano správně, je to pracháč jak hovado. Myslim, že tohle Ježíš nechtěl. Dále, ukažte mi klášter, ve kterym nedošlo alespoň k jednomu zneužití malýho dítěte knězem. Jé, ajo, žádný takový už nejsou. Myslim, že tohle Ježíš nechtěl. Otázka je, proč by se mělo dávat více bohatství a majetku naprosto zdegenerovaný a zmagořelý části světa, tvořený fanatiky, který ty svoje peníze využívaj, aby pokrývali svoje vlastní svinstva jako například právě zmíněná pedofilie a obklopování se prachama? Neřikal náhodou ten jejich pankáč něco o tom, že maj žít v chudobě? Vatikán nevypadá moc chudě. Církev taky ne. Česká církev taky ne. A přesto chtěj víc?

A pro ty extrémně pomalé, tady je moje odpověď: NE! NEMĚLI by dostat NIC!

Dodatek: Když už nějaký náboženství, tak Budhismus.
Ale ani do toho bych jen tak nešel, já jen, že to je asi tak nejmírumilovnější..Dodatek 2: Ten moment, když si, stejně jako ty miliony dalších lidí, a abyste byli COOL jako oni, uděláte imaginárního kámoše, ale zatimco oni maj náboženství tak vy máte jednosměrku do Bohnic...
Upravil/a Nerevar dne 26.04.2013 18:31
 
hRDLA
No ty vole, kdo to zase vytáhl...

Nerevare, ty to taháš až do absurdních extrémů...

https://s25.postimg.org/o42h2pf5b/ezgif_2_11ca8ddcc3.gif
 
Nerevar
hRDLA napsal:
No ty vole, kdo to zase vytáhl...

Nerevare, ty to taháš až do absurdních extrémů...

Promiň, já fakt nemám církve rád(jakože fakt moc NE). A zas takovej extrém to neni. Proč by měli něco dostávat?
 
METTALIC
Nerevar napsal:
Hele upřímně, ani sem nečetl o čem to je, ale jestli se nemýlim, tak hladová církev toho chce víc. Kdyby mě někdo znal osobně, tak by mi na dálku bloknul přístup na tohle fórum, dokavaď tohle téma nezmizí do hlubin Zapomnění.

Takže to řeknu asi takto: Jsem ABSOLUTNÍ odpůrce téměř jakékoliv církve, kříž nesnášim asi jako Ďábel sám. Nevadí mi že ty lidi věří, ale vadí mi lidi, co věří. Když se na to podíváte, jak si žije papež? Ano správně, je to pracháč jak hovado. Myslim, že tohle Ježíš nechtěl. Dále, ukažte mi klášter, ve kterym nedošlo alespoň k jednomu zneužití malýho dítěte knězem. Jé, ajo, žádný takový už nejsou. Myslim, že tohle Ježíš nechtěl. Otázka je, proč by se mělo dávat více bohatství a majetku naprosto zdegenerovaný a zmagořelý části světa, tvořený fanatiky, který ty svoje peníze využívaj, aby pokrývali svoje vlastní svinstva jako například právě zmíněná pedofilie a obklopování se prachama? Neřikal náhodou ten jejich pankáč něco o tom, že maj žít v chudobě? Vatikán nevypadá moc chudě. Církev taky ne. Česká církev taky ne. A přesto chtěj víc?

A pro ty extrémně pomalé, tady je moje odpověď: NE! NEMĚLI by dostat NIC!

Dodatek: Když už nějaký náboženství, tak Budhismus.
Ale ani do toho bych jen tak nešel, já jen, že to je asi tak nejmírumilovnější..Dodatek 2: Ten moment, když si, stejně jako ty miliony dalších lidí, a abyste byli COOL jako oni, uděláte imaginárního kámoše, ale zatimco oni maj náboženství tak vy máte jednosměrku do Bohnic...


Tak se mi to líbí. Souhlasim s Tebou.
Zapalte bible obraťe kříže papeže pošlete nejlíp za mříže!!!!!!

Steam nick: ScarletWhore

Jsem neschopný retard kterému musí MIKE připomínat změny podpisu Grin
 
Leneren
Nerevar napsal:
hRDLA napsal:
No ty vole, kdo to zase vytáhl...

Nerevare, ty to taháš až do absurdních extrémů...

Promiň, já fakt nemám církve rád(jakože fakt moc NE). A zas takovej extrém to neni. Proč by měli něco dostávat?

Řekl bych, že jeden z důvodů proč je to, že jim to bylo odcizeno.Řekl bych, že kdyby ti někdo ukradl peníze a majetek tak by ti to též vadilo.
E: Pokud je mi známo tak stát momentálně vyplácí církvím výplaty, že?Nenapadlo třebas někoho ve vládě, že by to šlo udělat takto jako takový splátkový kalendář?
Upravil/a Leneren dne 26.04.2013 20:24
 
hRDLA
Tohle je naprosto zbytečná, urážející, komická a tadynemácodělat diskuze... Nemůže to někdo smazat, z toho bude akorát hádka, nic víc

Ner: Myslel jsem to jak mluvíš o penězích a pedofílii.

https://s25.postimg.org/o42h2pf5b/ezgif_2_11ca8ddcc3.gif
 
Nerevar
hRDLA napsal:
Ner: Myslel jsem to jak mluvíš o penězích a pedofílii.


Á, tak to promiň, nechal sem se trochu strhnout ^^
 
Diego
Nevím proč by se mělo něco vracet církvím, protože to co prováděly v historii, na kterou jsou tak moc hrdí, je neomluvitelné. Co to bylo, je tu již zmíněno, netřeba to dále rozebírat.
Já neodsuzuji církev jako takovou, ať si uctívají koho chtějí, proti tomu nic nemám, jen říkám, že už to trochu přehánějí když chtějí být bohatší o kdysi "ukradnuté" nemovistosti, jelikož sami v historii kradly a nahrabali si dost a teď chtějí další? To je prostě moc...


Nic se mazat nebude, pokud to dospěje k "válce" a žádný z aktérů se nepřesune do vyhrazeného tématu (Hate park), uzamkne se to tu.
 
Mike
Juj, tady to srší... Shock Zachovejme/te chladné hlavy, ne? Smile

Jinak, dovolím si odbočit od restitucí k papeži a klášterům.
Prvně musím říci, že se mě to nepopsatelně hluboko dotklo, tolik k tomu, ještě řeknu proč a proč si myslím, že nemáš pravdu, Nerevare, samozřejmě ve vší slušnosti a bez jakéhokoli urážení. Smile

Můj strýc je mnich řádu Bosých karmelitánů. Měl jsem možnost několikrát během svého života navštívit jejich klášter v Praze, kde dělal několik let převora (= volený šéf). Co se peněz týče, tak se žije, podobně jako v jiných klášterech z toho, co se vybere a de facto z ruky do huby. Pokud máš jiné info, sem s ním. Smile

Všichni mniši, všichni tito řádoví bratři se kterými jsem měl tu čest jsou nadmíru vzdělaní lidé (už jen matčin bratr umí plynně 9 jazyků a není výjimkou), nějaká děcka, či co to píšeš, to je naprosto absurdní. Myslím si, že se jedná opět o jeden z ukvapených závěrů.
Několik bratří v jistých místech toto udělalo = udělali to všichni. Co je to za hovadinu? Je to přeci nesmysl. To jako když jeden skautský vedoucí zneužije děcka, tak jsou všici skauti zrůdy, co patří k vykastrování? Ne.

To, že skupina poslanců, v čele s jistými aktivními papaláši jistých církví vytvoří tento zákon o narovnání s církvemi se rovná tomu, že budeme nadávat všem, věřícím, liniovým kněžím, mnichům??? to snad ne?!

Já jsem katolík. O žádné restituce nestojím. A víte proč? Protože to vyvolá tyto reakce. Tyto reakce lidí, kteří o tom nic nevědí. Kteří věří slepě médiím, že ta panbíčkářská církev si jezdí za státní prachy.

Kostely, památky, atd. ... to vše se slepuje s platů kněží, dotace? Pche. Ty jen tak nejsou. Mám lidi, co s tím mají co do činění v rodině. Vím, jak to chodí. A věř mi, opravdu neznamená, že když je někdo kněz, že je úchyl.

Co se papeže týče. Pokud je mi známo, bere v přepočtu 60 tisíc. No pane, to je ale peněz na hlavu církve a suveréního státu, že jo? To mi spadla čelist, ono kdejaká hlava státu, třeba je u nás má půl mega, ale ne, to papež je ten nenažranec, pojďte, ukažme si jak je špatný, že nechodí v pytli od brambor! Ona doba je jiná a vše je o lidech. Nemám nic proti tvému, či jinému názoru, ale prosím, neházejte všechny do jednoho pytle. Ono je fajn všechny označit za pedofily, atd. ... ale lhát je přeci špatné, ne? Tak co třeba si ověřit fakta a zkusit nelhat. Smile Smile Tolik k tomu, snad jsem nebyl moc vulgární. Smile
Upravil/a Mike dne 24.07.2013 10:43
http://www.ulozisko.sk/obrazky/662771/jabko.jpg


 
Přejít na fórum:
Archív Novinek
Datum Kategorie Název Přečteno
24-12-2018 Články Šťastné a veselé! (2018) Přečteno 1523 krát
11-06-2018 Elder Scrolls The Elder Scrolls VI oznámeno! Přečteno 4493 krát
01-04-2018 Novinky S hrdin(k)ou po celém TAMRIELU! (Apríl) Přečteno 2924 krát
24-12-2017 Články Veselé a šťastné! (2017) Přečteno 2497 krát
06-07-2017 Rozpracovaná novinka (6.7.) Přečteno 0 krát
01-04-2017 Na cukřík s M'aiqem Lhářem Konec série "The Elder Scrolls"! Přečteno 8808 krát
11-02-2017 Elder Scrolls Příběhové rozšíření pro TESO a H... Přečteno 4853 krát
24-12-2016 Elder Scrolls Veselé Saturalie a oslavte Starý život! Přečteno 4173 krát
12-12-2016 Na cukřík s M'aiqem Lhářem 6 let se Skyrim.4fan Přečteno 4145 krát
18-11-2016 Elder Scrolls The Elder Scrolls: Online dočasně zdar... Přečteno 4945 krát
 Více...     
Archív Novinek
TOPlist